Bilgisayar Parçası RAM’in Açılımı Nedir?

0
226 okunma
RAM açılımı nedir
RAM açılımı nedir

İster masaüstü olsun ister dizüstü bütün bilgisayarlar belli başlı parçalardan oluşur. Bu parçalardan bazıları bilgisayara verilen komutları işleyerek işlemin sonucunu karşımıza çıkartmakla görevliyken, bazıları da bilgisayara girilen verileri depolamakla görevlidir. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde neredeyse her evde bir ya da daha fazla bilgisayar mevcut. Durum böyle olunca kullanıcılar bilgisayar kullanımı ve bilgisayarı tanıma oranlarını oldukça yüksek seviyelere taşıdı. Bilgisayar’ın çalışması için işlemci, RAM, ekran kartı, harddisk, anakart gibi bazı önemli parçalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu parçalar arasından en çok dillerde dolaşanlardan birisi olan RAM’in ne anlama geldiğini yazmak istedik. RAM’in açılımı ve ne işe yaradığını haberin devamında bulabilirsiniz.

RAM açılımı nedir
RAM açılımı nedir

RAM’in Açılımı Nedir?

RAM, İngilizce “random access memory” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olup, Türkçe’ye “rastgele erişimli bellek” olarak çevrilmektedir.

RAM Ne İşe Yarar?

Açılımından da anlaşılacağı üzere RAM, “rastgele erişimli bellek” olarak, bilgisayara girdiğimiz verilerin depolandığı ve istediğimiz zaman erişmemize olanak tanıyan parçadır. Ancak RAM‘le ilgili çok önemli bir detay vardır. RAM geçici bilgilerin depolandığı parçadır. Yani bilgisayar açıkken yaptığımız fakat kaydetmediğimiz verileri depolar. Bilgisayar açık kaldığı sürece de bu verileri istediğimiz zaman bize sunar. Bilgisayar kapandığı anda ise RAM‘de yüklü olan tüm veriler silinir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here