Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

0
132 okunma
Saç dökülmesinin nedenleri
Saç dökülmesinin nedenleri

Genç yaşlı, kadın erkek dış görünüşüne önem veren birçok kişinin yaşadığı bir problem olan saç dökülmesi ve saç dökülmesinin nedenlerinden bahsetmek istiyoruz. Belirli bir orana kadar normal olan saç dökülmesi, normalden daha fazla yaşanmaya başladığında yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumlardan bir tanesidir. Herkes saçlarının hem sağlıklı hem de güzel görünmesini ister. Ancak özellikle son yıllarda saçları sağlıklıksız hale getiren nedenlere bağlı olarak çoğu bireyde saç dökülmesi görülmektedir. Her sağlık probleminde olduğu gibi bu durumun da tıbbi açıdan açıklaması vardır. Saç dökülmesinin nedenleri genetik ve bireysel olmak üzere iki alt bölüme ayrılıyor. Makalemizde hem genetik saç dökülmesinin nedenlerini, hem de bireysel saç dökülmesinin nedenlerini inceleyeceğiz.

Saç dökülmesinin nedenleri
Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesi özellikle kadınlar için ciddi bir problemdir. Bunun nedeni ise kadınları erkeklerden ayıran en temel farklardan birinin, kadınların uzun saçlarla yaşamak zorunda olduğudur. Tabi çok kısa saç modellerini tercih eden kadınlar da var ancak kısa saçlarda da saç dökülmesi problemi yaşandığı için makalemizde böyle bir ayrım yapmak istemiyoruz.

Saç dökülmesinin nedenlerini iki bölüme ayırmıştık. Genetik nedenlerden dolayı yaşanan saç dökülmesine yapılabilecek pek fazla bir şey yok. Ancak genetik dahi olsa saç dökülmesini azaltabiliriz. Dökülmenin nedenlerini doğru şekilde anlayabilmek için öncelikle saçın vücutta nasıl oluştuğuna, hangi vitamin ve minerallerin saç oluşumuna olumlu katkı yaptığına bakalım;

Saçlar keratin adı verilen bir maddeden oluşur. Saç telleri, kafa derisinin içine gömülü olan saç kökleri aracılığıyla besleyici maddeleri ve mineralleri emerek uzarlar. Dolayısıyla saçların sağlıklı şekilde uzaması için, saç köklerinin ihtiyacı olan besleyici maddeleri yeteri kadar alması gerekiyor.

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin sağlıklı beslenmeleri ve stresten uzak durmaları gerekiyor. Sağlıklı beslenme, başlı başına bir yaşam tarzı olduğu için bu konuda sayfalarca yazı yazılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here