Sağlık Ocakları Çalışma Saatleri

0
99

Günümüzde sağlık sorunları yaşayan insanların ilk olarak başvurdukları kurumlardan bir tanesi sağlık ocaklarıdır. Sağlık ocakları belirli bir alanda yaşayan bireylerin sağlık hizmeti alabildikleri alanlardandır. Genellikle mahalle bazlı olarak çalışan sağlık ocaklarında çalışan doktor sayısı, sağlık ocağına kayıtlı olan kişilerin sayısına göre belirlenir. Sağlık ocağının bulunduğu bölgedeki sağlık hizmeti alabilecek kişi sayısı ne kadar fazla ise sağlık ocağında görev yapacak olan doktor sayısı da fazladır. Eğer sağlık ocağı küçük bir bölgede ise ve sağlık ocağına kayıtlı kişi sayısı az ise çalışan hekim sayısı da daha azdır. Sağlık ocaklarında görevli olan pratisyen hekimler kendilerine başvuran hastaların birçok sağlık sorunlarını iyileştirmek için hizmet verirler.

Sağlık Ocaklarının tamamı sadece hafta için beş gün boyunca hizmet verir. Hiçbir sağlık ocağı hafta sonu sağlık hizmeti vermemektedir. Sağlık ocakları kaçta açılıyor sorusunun cevabı ise sabah 09.00 saatidir. Sağlık Ocakları hastaneler gibi sabah saatlerinde hizmet vermeye başlarlar. İlgili doktora başvurarak muayene olmak isteyen hastalar daha erken saatlerde gelerek numara alırlar ve saat 09.00 dan itibaren aile hekimleri tarafından muayene olurlar.

Sağlık Ocakları Hangi Saatler Arasında Hizmet Verirler? 

Sağlık ocakları çalışma saatleri sabah 09.00 ile 12.00 arasındadır. Açıldıktan sonra 3 saat boyunca sağlık hizmeti veren sağlık ocakları saat 12.00 de öğle tatiline girer ve saat 13.00 e kadar açık değildir. Yani birçok sağlık ocağı açık olabilir ancak bu saatler arasında sağlık ocağı doktorları hasta bakmazlar. Öğle yemeği tatili bittikten sonra saat 13.00 de tekrar hizmet vermeye başlayan sağlık ocakları 4 saat daha aralıksız bir şekilde çalışır ve saat 17.00 de kapanır. Bu saatten sonra hiç bir sağlık ocağı açık değildir. Sağlık ocağı çalışma saatleri yukarıda belirtildiği şekildedir. Türkiye’de hizmet veren tüm sağlık ocakları hafta içi 09.00 ile 12.00 ve 12.00 ile 17.00 saatleri arasında açıktır. Gün içinde toplamda 7 saat boyunca açık kalan sağlık ocaklarında hastalar istedikleri zaman sıra numaralarını alarak aile hekimlerine muayene olabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here