Sağlıklı kilo nasıl öğrenilir? Beden Kitle İndeksi nedir?

0
96
İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

Çağımızda birçok insanın muzdarip olduğu sağlık sorunlarının başında fazla kilo problemi geliyor. Gerek kadın, gerek erkek fazla kilolu tüm bireyler, bu kilolardan kurtulmak için çeşitli diyetlere ya da spor programlarına başvurabiliyor. Ancak kilo verme konusunda atılması gereken ilk adımın, sağlıklı kilomuzun ne olduğunu öğrenmek olduğunu çoğumuz bilmiyoruz. Peki sağlıklı kilo nasıl öğrenilir?

Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı öğrenmek için “beden kitle indeksi (BKİ)” değerinizi bilmeniz gerekiyor. BKİ, boy ve kiloya göre hesaplanan, vücut yüzey alanınıza göre her bir cm kareye ne kadar kilo düştüğünü gösteren bir ölçüm yöntemidir. Beden kitle indeksi hesaplaması yapıldıktan sonra, çıkan sonucu BKİ Tablosu’nda kontrol ederek sağlıklı kilo seviyemizin ne olduğunu kolayca öğrenebiliriz. Böylece ideal kilo hesaplama evresini basitçe geçmiş olursunuz.

Beden kitle indeksinin 18.5’in altında çıkması “düşük kilolu” kategorisinde yer aldığınız anlamına geliyor. Bu durumun tıbbi bir nedenden kaynaklanabilme ihtimali olduğundan, ilk fırsatta uzman bir doktora ya da diyetisyene danışabilirsiniz.

Beden Kitle İndeksi tablosunda 18.5 ile 24.9 arası normal kilolu, 25 ile 29,9 arası aşırı kilolu, 30 ve üstü ise obez kategorisi olarak tanımlanmaktadır.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo hesaplama formülü ve BKİ tablosunu nereden bulabilirim diyorsanız, Baskul.net’i ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu sitede ne kadar ve nasıl kilo vermemiz gerektiğini daha iyi anlayabilir, zayıflama haritanızda yolunuzu çizme konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Şunu hiçbir zaman unutmamalıyız ki, sağlıklı ve ideal kiloya ulaştıktan sonra rehavete kapılırsak, onca emek harcayarak, sıkıntılı zamanlar yaşayarak verdiğimiz kiloları çok kısa bir zaman içinde yeniden alırız! Bu nedenle sağlıklı kiloda kalmanın sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmaya bağlı olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

En kısa zamanda ideal kilonuza kavuşmanızı diliyoruz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here