Sağlıklı Mangal Nasıl Yapılır?

sağlıklı mangal nasıl yapılır
sağlıklı mangal nasıl yapılır

Mangal Keyfi Sağlıklı da Olur!

Isınan havalar kimilerine deniz, kimilerine de mangal kokusunu çağrıştırıyor. Ailece piknik yapmak, arkadaşlarla mangal başında afiyetli bir gün geçirmek geleneksel şölenlerimizden. Öte yandan mangal etinin kanserojen etkisi yıllardır dile getiriliyor. Tadınız kaçmasın, hem afiyetli hem de sağlıklı mangal partileri için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

sağlıklı mangal nasıl yapılır
sağlıklı mangal nasıl yapılır

Mangal seçimi nasıl yapılır?

Öncelikle bu ziyafeti nerede vereceğinizi netleştirin. Bir apartmanın en son katındaki terasta mı yoksa açık havada bahçede mi? Bu noktada öncelikle çevreye yayılabilecek duman ve koku hesap edilmeli. Size özel bir mekanda değilseniz teknolojinin nimetlerinden yararlanıp elektrikli mangalları tercih etmenizi öneririz. Pişirme açısından da son derece sağlıklı olan bu yöntem geleneksel mangallara göre oldukça kokusuz ve zahmetsiz. Öte yandan etinizde ille de duman tadı arayan geleneksel mangacılardan iseniz detaylı yazımız tam size göre. Ürünler pişirme güvenliği ve malzemeye göre her bütçeye uygun çeşitlilik göstermekte. Ancak geleneksel kömürlü mangalları kabaca iki gruba ayırabiliriz; derin hazneli mangallar ve kebap mangalları. Derin hazneli mangallarda tüm köfte çeşitleri, pirzola, biftek, kontrfile ve tavuk ızgara gibi farklı türde etler aynı anda pişirilebilir. Havalandırma kapağına sahip olan modeller tercih edilmelidir. Kebap mangalları ise meraklısına hitap eden daha ince yapılı ve fazla kömür kapasitesi olmayan, özellikle şiş ile pişirmeye uygun, genişliği sabit ama uzunluğu değişken tipte üretilmiş mangallardır. Özellikle Adana kebap, Urfa kebap, kuzu şiş, şiş köfte ve patlıcan kebap gibi şiş ile pişirmeye uygun üretilmiştir.

Izgaraya gelince, geleneksel kömürlü mangallarda çelik yerine döküm ızgara tercih etmelisiniz. Döküm ızgaralar daha uzun sürede ama daha çok ısınır ve ısıyı uzun süre tutar. Ayrıca etler çelik ızgarada olduğu kadar yapışmaz. Özellikle kalın etler için uzun süreli yüksek ısıya ihtiyaç olduğundan bu fark dikkate alınmalı.

Mangal Kurulumunda Püf Noktalar!

Rüzgara dikkat!

Mangalınız portatif ve hafifse rüzgarda savrulmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Korlaşmış kömür pek çok kazaya davetiye çıkarabilir. Bu nedenle mangalın dört tarafın açık olmamasına özen gösterin. Mümkünse ki ya da üç tarafı korunaklı olsun. Mangal yakınında tutuşabilecek ağaçlar ya da ahşap ve plastik gibi petrol türevi eşyalar olmamalı. Çocukları mutlaka ama mutlaka mangal alanından uzak tutun.

Rüzgar riskli olduğu kadar gerekli de…

Mangalı yakarken rüzgardan faydalanmalı, sonrasında mangalı korumalısınız. Yarı kapalı yani hunili veya bacalı bir mangal yakıyorsanız ateşi güzel harlamak için mangalın ağzını rüzgarın geldiği yöne çevirin. Böylece karton veya plastik yelpazelerle kol gücünüzle aralıksız rüzgar oluşturmak zorunda kalmazsınız. Etleri pişirmeye başlarken ise, tam ters yöne çevirip mangalı rüzgardan korumalısınız. Böylece küller havalanıp etlere yapışmaz ve köz ısısı korunur.

Mangal kömürü nasıl seçilir?

Kömür seçimi sağlığınız için hayati bir önem taşıyor. Kaliteli kömür kullanmalı, iri ve kuru parçaları yakmalısınız. Kömür tozunu ve kırıntı kömürleri kesinlikle mangalda kullanmamalısınız. Genelde barbeküler için satılan briket modeli kömürler derin hazneli mangallarda da kullanılabiliyor. Bu tür kömür kolay tutuştuğu ve uzun süre yandığı için öneriliyor.

Kömür yakarken benzin, kolonya gibi yanıcı ve kokulu ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız. Aksi takdirde bu maddeler pişirilen ete de geçecektir. Kömürü tutuşturmak için kağıt ve çıra en sağlıklı seçenler olacaktır. Bu noktada et uzmanı Özgür Şef’i de analım, kendisi mangal kömürüne meşe, kiraz, elma ya da armut ağaçlarından bir parça yapraklı dal konulmasını öneriyor. Bu püf noktası ete aroma kazandırmak için birebir. Kömürü tutuştururken küçük bir soba borusu da kömürlerin en tepesine eklenebilir. Böylece pişirici duman altında kalmaktan kurtulacaktır.

Kömür yakılırken tüm dış yüzeylerin kızarması için sürekli çevrilmelidir. Ateş harlıyken etleri koymayın, bu aşamada patlıcan, soğan, biber, domates közlemek iyi bir fikir. Etlere geçmeden önce tüm iri kömür parçalarını kırarak mangala eşit şekilde yayın. Tabanda boşluk kalmamalı. Bir süre sonra mangal tabanı gri bir kül örtüsü ile kaplanır. İşte bu görüntü et pişirme zamanının geldiğine işaret! Küllerin uçup etlere yapışmasına engel olmak için rüzgarın konumuna dikkat etmelisiniz.

Mangal eti nasıl seçilmeli?

Ne olursa olsun en tazesi olsun! Sıcak havalarda zehirlenmelerin çoğu özellikle tavuk ve köftelerde oluşan bakteriler sebebiyle meydana geliyor. Etiniz taze ve pişirme anına kadar buz dolabında muhafaza edilmiş olmalı. Ayrıca mümkün olduğunca yağsız et tercih edilmeli, yağların damlayıp ateşle temas etmesi alevlenmeye sebep oluyor. Bu hem sağlıksız hem de tat kaçıran bir etken.

Tavuk ve kırmızı etleri mangaldan bir önce terbiye etmeniz önerilir. Bunun için sulu yoğurt, zeytinyağı, kekik, pul biber ve karabiberi bir kapta karıştırın. İsterseniz içine biraz salça ve sarımsak ya da rendelenmiş soğan ekleyin. Burada dikkat edilmesi gereken terbiye sosuna asla tuz koymamak. Etler bit gün kadar bu sosta kalacağı için tuz sertleşmelerine sepel olacaktır. Tuz, etler pişirilmeden 15 dakika kadar önce ilave edilmelidir. Balık ve köfte için terbiye gerekmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here