Sakarya Geyve’de yaban kedisi öldü

0
132 okunma

Sakarya’nın Geyve İlçesi’nde kurulu, daha ilk kez artı patlayıcı kullandığı iddiasıyla 1 işçinin yaşamını yitirmesiyle gündeme yeni gelen çakıl ocaklarındaki patlamalar peşinde harekât bölgesi sakinleri, çevredeki odunsu alanda yaban kedisi buldu. 27 Şömine günü yapılan patlamadan 2 dönem sonuç havlayan köpeğinin peşine gittiğinde cansız vahşi kedisini bulan köylülerden Fevziye Ertürk, “Köpeğimi çağırdım. Gelmeyince havladığı yere geldim. Yerde bu hayvanı kanlar içerisinde buldum. Kum ocağındaki patlamada kum gelmiş cansız” dedi. Zalim kedisinin 25 Haziran 2012 tarihinde sabaha ters fotokapanla görüntülendiği belirlenmişti.

Sakarya Geyve Yaban Kedisi Öldü
Sakarya Geyve Yaban Kedisi Öldü

Sakarya ’de çevreci hareketlerle yakın Geyve Çapulcu Köyü Şelalelerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamuran Seher köylülerin bulduğu zalim kedisini ilk olarak Sakarya Üniversitesi Beceri Yazın Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Ali Uzun’a götürdü. Kurulu hayvanın barbar kedisi olduğunu karar eden Doç.Dr. Ali Uzun Boylu, çevreci Kamuran Tan’ı güzide tahnitçi Ihsan Yey’e yönlendirdi. Zalim kedisini tahnit göre derisini kışkırtıcı Hayır Yey, kedinin başına aldığı çakıl darbesiyle kafatasının parçalandığını, beline yeni başlayan çakıllık darbesiyle eğer sol bacağının kırıldığını ve bağırsakları parçalanarak bağırsak regl sonucu öldüğünü saptama etti. Iyilik Yey, şöyle dedi:

“Ülkemiz karşı endemik türlerden yaklaşık parça başına. Dünyada yalnız Türkiye’da leopar, vaşak, karakulak, sas kedisi ve barbar kedisi amma arada görülebiliyor. Bu hayvan kafası ve mide bölgesine aldığı çakıl darbeleriyle cansız. Yeniden Basma açısından dişi olmaması sevindirici.”

Diyarbakır’ayrıca çiftçi yoluyla öldürülen leoparı de tahnit etmesiyle tanınan tahnitçi Ihsan Yey, öldükten iki gündüz sonra yerleşmiş vahşi kedisinin derisini kurtarmaya çalıştıklarını, işlemler bittikten devam Sakarya Üniversitesi -li iletişime geçeceklerini söyledi.

Sakarya Üniversitesi Beceri Yazın Fakültesi Biyoloji Kompartıman Başkanı Doç.Dr. Ali Yüksek ise, şöyle konuştu:

“Erkek bir yaban kedisi. Bu bölgede kurulu yaklaşık nesil. Kum ocağındaki havai fişek gösterisi hemen havaya yükselen taşın isabet etmesi sonucu ölüyor. Girişim sınırında olan biraz vahşi hayvan. Başka illerimizde ayrıca çakıllık ocaklarının vahşi hayvanlarının çok sorun olduğunu gördük. İnsanların yaşam alanları genişledikçe uzun boylu kesimlere yerleşim alanları gibi taş ocakları da kuruluyor. Maalesef o kadar durumlara oluk açıyor.”

Sakarya Üniversitesi Ilim Yazılı Eser Fakültesi Biloloji Bölümü 2 yıl başta Doğa Kaybetmeme Ulusal Parklar Tahmini Müdürlüğü -li müşterek sürdürdükleri çalışmada Akyazı Bölgesi’nde ormana yerleştirdikleri fotokapanla yaptıkları calışmada Sakarya bölgesinde bir kat daha önce varlığı bilinmeyen zalim kedisine rastlamışlardı

Utku TOKUŞ-Kıymetli GÜVENER/ADAPAZARI(Sakarya), (DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here