Samsung Galaxy Alpha Özellikleri (İnceleme)

0
209 okunma
Samsung Galaxy Alpha İnceleme
Samsung Galaxy Alpha İnceleme

Samsung Galaxy Alpha: Premium tasarım; gerçek 8 çekirdek!

HTC, Sony veya Apple gibi rakiplerinin aksine tasarımda daha sade bir anlayışı benimseyen ve maliyet odaklı bir yol izleyen Samsung, şimdiye kadar satışa sunduğu amiral gemiler de dahil tüm modellerinde plastik kasadan vazgeçmemişti. En iyi ihtimalle deri görünümlü plastik yan bantlar gibi tasarımsal yeniliklerle yetinen Samsung bu sebepten de HTC One M8 gibi ekranı hariç neredeyse tamamı lazer kesim metalle tasarlanan yahut Sony Xperia Z2 gibi cam-metal karışık bir şekilde üretilen rakip amiral gemileri ile karşılaştırıldığında tasarımsal açıdan çok daha sönük kalıyordu doğal olarak.

Samsung Galaxy Alpha İnceleme
Samsung Galaxy Alpha İnceleme

Tasarım ve Malzeme

İşte Samsung’un yeni akıllısı Galaxy Alpha firma için bu açıdan bir dönüm noktası olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu modelle birlikte Samsung da ilk defa metal (gerçek metal) kenar bantlarına yer verdi. Gerçi bunun haricinde yine bildiğimiz tasarım sürüyor yani deri hissiyatı uyandıran ve pürtüklü yapısıyla ele muazzam biçimde oturan polikarbonat arka kapak ve yine plastik bir kasa. Bunun haricinde modelin siyah, beyaz, altın sarısı, gümüş ve mavi olmak üzere 5 farklı seçeneğine sahip olduğunu da not olarak düşelim. Yani özetleyecek olursa Samsung Galaxy Alpha için Galaxy S5’in bir boy küçüğü olması. Metal kenar bantları bir yana bırakırsak, Galaxy Alpha‘nın en önemli özelliklerinin başında oldukça ince ve bir o kadar da hafif bir tasarıma sahip oluşu geliyor. Şöyle ki, sadece 115 gram ağırlığında olan Galaxy Alpha‘nın kalınlığı ise 6.7 mm ile sınırlı. Bu açıdan baktığımızda modelin iPhone 5S’ten bile daha ince olduğunun ve hemen hemen aynı ağırlıkta olduklarının altını çizelim. Android ekosistemi içerisinde ise kendi sınıfının açık ara en mükemmel taşınabilirliğe sahip olan modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy Alpha’nın Ekranı

4.7 inç büyüklüğünde SAMOLED ekranla gelen modelin ekran çözünürlüğü HD (1280×720) ile sınırlanmış. Ancak günlük kullanımda, kasmadığınız müddetçe bunun belirgin bir dezavantaj yaratmayacağından emin olabilirsiniz.

Kamera

ISACELL sensöre yer verilen 12 MP’lik arka kamera ve 2.1 MP ön kameraya sahip olan Galaxy Alpha’nın FHD (30/60 fps), HD (120fps-ağır çekim) ve 4 dakika ile sınırlı 4K video çekim desteği (48Mbps video / 256Kbps ses) mevcut.

Yongaseti

Yongaseti ayağında Samsung’un kendi üretimi olan 32 bitlik Exynos 5430’un yer aldığı modelde toplam 8 çekirdekli işlemci ve 6 çekirdekli Mali T628 grafik ünitesi bulunuyor. Modeli yongaseti açısından değerlendirdiğimizde Exynos 5430’un kesinlikle Samsung’un en büyük adımlarından birisi olduğunun altını çizelim.

Samsung Galaxy Alpha Fiyatı

Samsung’un yeni amiral gemisinin Avrupa’da 1700 TL, Türkiye’de ise 2000 TL civarından piyasaya giriş yapması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here