Şehzade Mustafa’nın Oğlu Mehmet Nasıl Öldü?

1
545 okunma
Şehzade Mustafanın oğlu Mehmet nasıl öldü
Şehzade Mustafanın oğlu Mehmet nasıl öldü

Muhteşem Yüzyıl’da Şehzade Mustafa’nın babası Sultan Süleyman tarafından cellatlara boğdurularak öldürülmesi diziyi izleyenleri derinden etkilemiş, bir hafta boyunca Şehzade Mustafa’nın ölümü üzerine konuşulmuştu. Muhteşem Yüzyıl’ın yeni bölümünde ise Şehzade Mustafa’nın 7 yaşındaki oğlu Şehzade Mehmet‘te babasıyla aynı kaderi paylaşacaktı. Hürrem Sultan’ın Şehzade Mustafa’yı hep düşman olarak görüp, sonunda bu düşmanlık türlü oyunlarla onu bir hain gibi gösterip öz babasına öldürtmesiyle sona ermişti.

Şehzade Mustafanın oğlu Mehmet nasıl öldü
Şehzade Mustafanın oğlu Mehmet nasıl öldü

Şehzade Mustafa’nın Oğlu Mehmet Nasıl Öldü?

Şehzade Mustafa’nın ölümünün etkisi devam ederken, Mustafa’nın küçük oğlu Mehmet‘te aynı kaderi paylaştı. O dönemde Şehzade Mustafa‘nın katlinden sonra, henüz 7 yaşındaki oğlu da İbrahim Paşa tarafından boğularak öldürülmüştür.

Şehzade Mustafa’nın Sultan Süleyman’ın çadırında cellatlar tarafından boğularak öldürülmesinden sonra, bu haber Şehzade Mustafa’nın annesi Mahidevran Sultan’a ulaşır. Mahidevran, Şehzade Mustafa’nın eşi ve oğlu Mehmet’le birlikte, Şehzade Mustafa’nın cenazesinin defni için Bursa’ya gider. Bu sırada Hürrem Sultan, Sultan Süleyman’a bir mektup yazarak İstanbul’daki gergin durumu ve Şehzade Mustafa’nın oğlu Şehzade Mehmet’in de kendileri için bir tehlike oluşturduğunu ve bunun önlemini şimdiden almanın gerektiğini söyler. Mahidevran, Şehzade Mustafa’nın eşi ve oğlu Mehmet, definden sonra Sultan Süleyman’ın gönderdiği bir paşanın eşliğinde Gemlik Sarayı’na nakledilmek üzere yola çıkar. Ancak bu nakilin amacı Şehzade Mehmet’i annesinden ayırarak idam ettirmektir.

Bu amaç İbrahim Paşa’nın Şehzade Mehmet’i kendi elleriyle boğmasıyla yerine getirilir!

1 YORUM

  1. Padişahlarimzla ve Sultanlarimizin bu olay dan sonra hiç bir Gurur duyaçak yada Övüneçek bir yanlari kalmamiştir. Şehzade Mustafa ve Oglu Mehmet in öldürülmesı sadece, en başarili ve en yetenekli Liderlerin öldürülmesı olmuştur. Onlarin yerine Hükümdarlik yapan ve Soylari Zayif Kabiliyetli olmuştur ve Osmanli İmparatorlugun batişinin başlangici olmuştur. Tarih belki Mustafa Tahta ciksaydi ve onun ardindan ogullari ve Soyu Hüküm etmiş olsaydiş cok farkli bir Yol cizebilirdi Tarihçe. ne yazik ve Üzünlü bir Kismetleri olmuş yaşamişlar. ,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here