Şeker Hastalığı Vücudu Nasıl Etkiler?

0
241 okunma
diyabet
diyabet

Şeker hastalığı günümüzde en çok görülen sağlık problemlerinden bir tanesidir. Bu nedenle hastalığa yakalanmadan önce ve sonra almamız gereken bazı önlemler mevcuttur. Aksi takdirde sağlığımız büyük bir risk altına girebilir. Şeker hastalığının vücudumuzu nasıl etkilediğini bilmek, diyabete bağlı komplikasyonların gelişmesini önlememizi sağlayacaktır.

Diyabet vücudumuzu aynı kökene bağlı bazı rahatsızlıkların gelişmesi şeklinde etkiler. Bu rahatsızlıklar arasında yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve düşük kan şekeri vb. durumlar vardır.

diyabet
diyabet

Diyabetin Belirtileri

Teşhis edilmediğinde ya da kontrol altında tutulmadığında diyabet vücutta aşağıdaki etkilerin görülmesine neden olur;

– Aşırı susuzluk hissi,
– Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissetme,
– Yorgunluk hissi,
– Flu görme,
– Ellerde, ayaklarda ya da bacaklarda uyuşma veya ağrı.

Yukarıdaki belirtilere ek olarak, diyabet vücudumuzda ileri vadede daha ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu problemlere tıp dilinde diyabetik komplikasyonlar denilmektedir. Diyabetik komplikasyonlar kan damarlarını, sinir hücrelerini ve nihayetinde tüm vücudu olumsuz etkilemektedir.

Ancak vücudumuzun bazı bölümleri diğerlerine nazaran daha fazla etkilenmektedir.

Diyabetik komplikasyonlar uzun süre kontrol altında tutulmayan şeker hastalığının neticesinde gelişmektedir. Bu komplikasyonların gelişmemesi için erken teşhis ve tedavi hayati önem arz etmektedir. Bu nedenle şeker hastalarının özellikle tansiyon ve kolesterol değerlerini dikkatli şekilde takip etmesi gerekmektedir. Bunu sağlamanın yolu da sağlıklı beslenme, sigara ve alkolden uzak durma ve hareketli bir yaşam sürmekten geçmektedir.

Diyabetin kalp ve damar hastalıklarıyla da yakından ilgili olduğunu hatırlatarak makalemize son vermek istiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here