Sevgililer Günü hayatımıza nasıl ve nereden girdi?

Sevgililer günü resimleri

Şubat ayı içinde akla önce Sevgililer Günü gelir. Kırmızı kalplerle süslenir her yer. Günler öncesinden hazırlanmayı tercih eden çiftler, bu günü en özel şekilde geçirmek isterler. Peki, Sevgililer Günü hayatımıza nasıl ve nereden girdi?

Şubat ayı denince elbette akla ilk olarak 14 Şubat geliyor. Bu özel günde sevgilinizle neler yapacağınıza ve en önemlisi olan bu günde ne alacağınıza karar verdiniz mi? Tabii ki sevgi, bir güne özel yaşanası bir duygu değildir. Yaşama zenginlik katan en yüce duygudur.

Şubat ayının aşk ile ilişkisi Antin Yunan dönemine dayanır. Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortası arasındaki süre de Zeus ile Hera’nın kutsal evliliğine denk gelir. Antik Roma döneminde ise bu dönem bereket tanrısı Lupercus’un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanırdı. Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat‘ta genç erkeklerin ve genç kızların isimleri yazılır ve kura çekilerek bayram boyunca “çift” olma deneyimi yaşanılırdı. Daha sonra ise Valentine ismindeki bir din adamı adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıktı. Hikayesi ise şöyle gelişir; Roma İmparatoru Claudius, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklar. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen ve seven insanları hayatlarını birleştirme isteklerini yerine getirmek üzere Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam eder. Ancak Aziz Valentine’in bu yaptığı ortaya çıkınca imparatora ihanetin karşılığını canıyla öder ve 14 Şubat günü idam edilir. Üzerinden yüzyıllar geçen bu olayın ardından, bazı toplumlar Aziz Valentine Günü – St. Valentine’s Day olarak kutlamaya başlar.

Valentine kelimesi, Batı medeniyletlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here