Shockwave Flash has crashed hatası ve çözümü

0
82

Chrome internet tarayıcısı kullananlar son günlerde flash içerikli sayfalarda Shockwave Flash has crashed hatasını görmeye başladı. Bu hatanın nedeni bilgisayarınızda yüklü olan Flash’ın bozulmuş olmasından ya da güncel olmamasından kaynaklanabilmektedir. Flash’ın son sürümünün düzgün şekilde yüklü olması, videoların ya da flash oyunların düzgün çalışması için şarttır. Bu yazımızda Shockwave Flash has crashed hatasını nasıl çözebileceğinizi anlatmak istedik. Shockwave Flash has crashed hatası ve çözümü yazının devamın.

Shockwave Flash has crashed hatası
Shockwave Flash has crashed hatası

Shockwave Flash has crashed Hatasının Çözümü

Tarayıcınızda herhangi bir sayfadayken bu hatayla karşılaştığınızda, hata mesajının hemen yanında bulunan Yeniden Yükle butonuna basarak sorunu geçici olarak çözebiliyorsunuz. Ancak bizim amacımız Shockwave Flash has crashed hatasını hiçbir şekilde görmemenizi sağlamak.

Bunun için ilk önce tarayıcınızın kullandığı Flash sürümünü güncelleyerek son sürümü kullandığımıza emin olacağız.

1- http://get.adobe.com/shockwave/ adresine gidin ve sağ alttaki “Download now” butonuna tıklayın.

2- İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınıza kurun.

Artık Shockwave Flash’ın son sürümünün yüklü olduğuna eminiz. Daha sonra tarayıcınızda Shockwave Flash’ın etkin olup olmadığını kontrol etmeniz ve eğer etkin değilse etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunu da şu şekilde yapıyoruz;

1- Tarayıcınızın adres satısına chrome://plugins/ yazın ve Enter’a basın. Açılan sayfada sağ üstten “Ayrıntılar” yazısına tıklayın.

2- Sayfayı biraz aşağı kaydırın ve “Adobe Flash Player (2 files) – Sürüm: 15,0,0,223” yazan yeri bulun. Rakamlar farklı olabilir, ona takılmayın.

3- İlgili bölümün altında iki adet Flash olduğunu ve “Etkinleştir” ya da “Devre Dışı Bırak” yazdığını göreceksiniz. Eğer “Etkinleştir” yazan varsa tıklayın ve etkinleştirin. İkisinde de “Devre Dışı Bırak” yazıyorsa hiçbir şey yapmadan sayfayı kapatabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Shockwave Flash has crashed almanız gerekiyor. Eğer hala aynı hatayı alıyorsanız, Chrome’u tamamen kaldırıp yeniden kurmanız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here