Sigaralara Neden İndirim Geldi? Güncel Sigara Fiyatları (Mayıs 2014)

2
373 okunma
Sigaraya neden indirim geldi
Sigaraya neden indirim geldi

Geçtiğimiz günlerde JTI’ın Camel’i 6,5 TL’ye indirmesinin ardından bugün de Philip Morris’ten bir atak geldi ve firmanın en prestijli sigarası olan Parliament’in fiyatı 7 TL’ye indirildi. Sigara tiryakileri bu habere sevinirken, bu indirim neden ve nasıl yapıldığı merak konusu oldu. Zira bir söylentiye göre 10 TL’lik sigaranın 8 TL’si vergi olarak kesiliyor, geri kalan 2 TL ise firma ve satış noktası arasında paylaşılıyordu. Peki 8 TL’si vergi ise bir paket sigara nasıl 7 TL’ye satılabilir. En önemli soru ise Sigaralara Neden İndirim Geldi? Sigara indirimi ile ilgili merak edilenler haberin devamında.

Sigaraya neden indirim geldi
Sigaraya neden indirim geldi

Sigaralara Neden İndirim Geldi?

Sigaralara gelen indirimin nedenini kesin olarak bilmiyoruz ancak, tahminlerimize göre JTI’ın Camel sigarasının fiyatında indirime gitmesinin nedeni uzun süredir Camel satışlarının diğer sigaralara göre düşük olması olabilir. Philip Morris’in Parliament’in fiyatını 7 TL’ye düşürmesinin nedeni de JTI’ın sürpriz indirimine karşılık vermek olarak değerlendirilebilir.

Peki 10 TL iken 8 TL’si vergi olan Parliament nasıl oluyor da 7 TL’ye düşebiliyor. Bu sorunun cevabı da basit; 10 TL’lik sigaranın %80’i vergi olarak hesaplandığında 8 TL yapıyor. Sigaranın fiyatı 7 TL olunca vergi oranı yine %80’de kalıyor ve bu fiyattaki vergi miktarı 5,6 TL olarak hesaplanıyor.

2 YORUMLAR

  1. tütün kalitesini düşürerek markayı alaşaşağı ediyor….ama bu arada malı götürüyor…ahlaksız pazarlama tekniği yine karşımızda 🙁

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here