Şimdi Yeni Başbakan ve AKP Genel Başkanı Kim Olacak?

0
113 okunma
Yeni Başbakan Kim Olacak
Yeni Başbakan Kim Olacak
Yeni Başbakan Kim Olacak
Yeni Başbakan Kim Olacak

Yerel seçimler, Cumhurbaşkanı seçimi derken kısa bir zaman içinde iki seçim birden geride kaldı ve sıra 2015 Haziran ayında yapılacak olan Genel Seçimler’e geldi. Ancak o zamana kadar Türkiye’deki siyasi arenada çok önemli gelişmeler yaşanacak gibi görünüyor.
Bu gelişmeler arasında en önemli olan ise şüphesiz ki AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrasında boşalan koltuklarının doldurulması olacak. AKP Genel Başkanı‘nın ve dolayısıyla yeni Başbakan‘ın belirlenebilmesi için AKP’nin olağanüstü kongre yapması gerekiyor. Tabi bir olağanüstü kongre yapılması için AKP Genel Başkanlığı’na birden fazla partilinin aday olması gerekiyor. Eğer yalnızca bir kişi aday olursa o durumda olağanüstü kongre yapılmasının bir gereği kalmayacak.

Peki AKP Genel Başkanı ve Başbakanlık koltuğu için en güçlü adaylar kimler?

Bu soru şu an siyasi gündemin cevabı en çok merak edilen sorusu. Tahmin ediyoruz ki AKP’nin yeni Genel Başkanı ve yeni Başbakan, Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan partililer arasından çıkacak.

Başbakan Yardımcılığı görevinde kimlerin olduğuna bir bakalım;

Bülent Arınç

AKP’nin kurucu üyelerinden olan Bülent Arınç, iki dönemdir Başbakanlık Yardımcılığı görevinde bulunuyor. 22.Dönem TBMM Başkanlığı’nı da yürüten Arınç, Başbakan yardımcıları arasında en kıdemli isim olarak ön plana çıkıyor.

Bülen Arınç
Bülen Arınç

Ali Babacan

Ali Babacan da Bülent Arınç gibi iki dönemdir Başbakan Yardımcısı olarak görev yapıyor. AKP’nin kurucu üyelerinden olan Ali Babacan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı, AB ile müzakereleri yürütmekle görevli Başmüzakereci ve Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu. Şu an hala “Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu” Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Ali Babacan
Ali Babacan

Beşir Atalay

14 Temmuz 2011’den bu yana Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan Beşir Atalay, 2 dönem Devlet Bakanlığı ve bir dönem İçişleri Bakanlığı yaptı.

Beşir Atalay
Beşir Atalay

Prof.Dr. Emrullah İşler

Emrullah İşler, Adalet bakanı Sadullah Ergin’in 2014 yerel seçimleri için istifa etmesi nedeniyle onun yerine geçen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan boşalan Başbakan Yardımcılığı görevine atanmıştır.

Prof.Dr.Emrullah İşler
Prof.Dr.Emrullah İşler

Yeni Başbakan Kim Olacak?

Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan AKP’liler hakkında verdiğimiz bilgileri incelediğimizde, gerek daha önce yürüttüğü bakanlık görevleri, gerekse diğer Başbakan Yardımcılarına göre daha genç ve dinamik olan Ali Babacan’ın ön plana çıktığını görüyoruz. Ancak Yeni AKP Genel Başkanı ve Yeni Başbakan koltuklarında oturabilmek için bu kriterlerin yeterli olduğunu söylemek imkansız. Zira siyaset adeta satranca benzeyen bir oyun gibi görünüyor. Hangi aktörün ne zaman hangi makama geleceğini kestirebilmeniz için, önceden yaptığınız ve daha sonra yapacağınız tüm hamleleri bir arada düşünmeniz gerekiyor.

AKP’de kimin genel başkan ve başbakan olacağını ancak AKP Olağanüstü Kongresi’nde adaylığı açıklanan isim ya da isimler belli olduğunda doğru tahmin edebiliriz. Zira o döneme kadar hiçbir şekilde herhangi bir ismin kamuoyu ile paylaşılacağını düşünmüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here