Sir Arthur Conan Doyle Kimdir?

0
759 okunma
Sherlock Holmes (by Conan Doyle)
Sherlock Holmes (by Conan Doyle)

Dünya edebiyatına suç konulu romanlar yazarak çok önemli eseler kazandırmış İskoç yazar Sir Arthur Conan Doyle, dünyaca ünlü roman karakteri Dedektif Sherlock Holmes‘un da fikir babasıdır. 22 Mayıs 1859 tarihinde doğan Arthur Conan Doyle, 7 Temmuz 1930 yılında hayata veda etmiştir. Sir Arthur Conan Doyle‘un hayatı, en önemli eserleri ve yazar hakkında daha birçok detayı haberin devamında bulabilirsiniz.

Arthur Conan Doyle
Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle Kimdir?

İskoçya’nın Edinburg şehrinde dünyaya gelen Sir Arthur Conan Doyle, bir katolik okulunda eğitim görmesine rağmen 1875’te Hıristiyanlığı reddederek Agnostisizm’i (bilinmezcilik ya da bilinemezcilik akımı olarak tanımlanmaktadır.) benimsemiştir.

Yazar olarak bilinen Arthur Conan Doyle, aynı zamanda Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. Yazarın ilk hikayesi 20 yaşına gelmeden Chambers’s Edinburgh Journal isimli dergide yayınlanmıştır. İlk önemli eseri ise 1887 yılında yayınlanan ve unutulmaz bir roman karakteri (günümüzde sinemaya da uyarlanmıştır) olarak dünya edebiyat tarihindeki yerini alan Sherlock Holmes‘un ilk kez göründüğü eseri olan Kızıl Dosya adlı hikayedir.

Arthur Conan Doyle’un Özel Hayatı

1885 yılında evlendiği karısı Louise Hawkins vereme yakalanarak 1906 yılında hayatını kaybetmiştir. Eşinin hayatını kaybetmesinden 1 yıl sonra Jean Leckie ile ikinci evliliğini yapmıştır. Arthur Conan Doyle, Jean Leckie’yi ilk eşi hayatını kaybetmeden önce tanımış ve aşık olmuştur. Ancak karısına olan sadakatından dolayı aşkını hiçbir zaman itiraf etmemiştir. Yazarın iki evliliğinden toplam beş çocuğu olmuştur.

Sherlock Holmes (by Conan Doyle)
Sherlock Holmes (by Conan Doyle)

Arthur Conan Doyle’un En Önemli Eserleri

– Sherlock Holmes Romanları

  • The Hound of the Baskervilles
  • The Sign of the Four
  • A Study in Scarlet
  • The Valley of Fear

– Profesör Challenger Romanları

  • The Land of Mist
  • The Lost World
  • The Poison Belt
  • Sherlock Holmes’s War of the Worlds

– Beyond the City

– The Doings of Raffles Haw

– The Firm of Girdlestone

– The Maracot Deep

– Micah Clarke

– The Mystery of Cloomber

The Narrative of John Smith

– The Refugees

– Rodney Stone

– Sir Nigel

– The Stark Munro Letters

– The Tragedy of the Korosko

– The White Company

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here