Sivilceli ciltlerde cilt bakımı nasıl yapılır?

2
100

Sivilceli ciltlerde cilt bakımı ve temizliği çok önemlidir. Bunun önemli olmasının nedeni, normal ciltlere göre enfeksiyon kapma risklerinin çok fazla olmasından dolayı değil, cilt foliküllerinin geniş ve salgılanan yağ miktarını ayarlayamamasından dolayıdır. Aktif sivilceli ciltler çok hafif tamponlanarak temizleyici maddenin yedirilmesiyle temizlenmeli ve temizleyici maddenin uygulanan yüzeyde bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Birkaç dakika bekletildikten sonra, cilt yine çok hafif hareketlerle silinmelidir. Silinme işleminin özellikle duru suyla yapılması çok önemlidir. Cildi temizlemek için kullanılan maddenin ciltten silinmesinde sabun vs. gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Cilt temizliği
Cilt temizliği

Cilt temizliği sona erdikten sonra cildi kurulamak için havlu gibi kumaş malzemeler kesinlikle kullanılmamalı, tek kullanımlık kurulama mendilleri ile (kağıt havlu gibi) cilt tamponlanarak kurutulmalıdır. Cilde kurulama işleminde hiçbir şekilde ovalama yapılmamalıdır. Kurulama işleminin ardından da cilt toniklenmelidir. Kullanılan tonik alkol ve parfüm içermemelidir. Çünkü alkol ve parfümün cildin yağlanmasına neden olabilecek, yağ asitlerini uyarma özelliği vardır.

Sivilceli ciltler için cilt temizliği diş fırçalamak gibi her gün yapılması gereken bir işlemdir. Cildinizde sivilce oluşmasını istiyorsanız, her gün cilt temizliği yapmanız şarttır. Temizlik sütü vs. gibi ürünlerle yarım yamalak yapılan cilt temizliği sizi sivilcelerinizden kurtarmadığı gibi cildinizde daha fazla sivilce oluşmasına bile neden olabilir.

Cilt temizliğinin ciddi bir sterilizasyon işlemi olduğunu kabul etmek ve düzenli olarak cilt temizliği yapmak gerekiyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here