Snapchat Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0
115 okunma
Snapchat nedir kimler kullanır

Snap” nedir? Aslında kelime anlamına bakarsak “anlık”, “hemen gerçekleşen” uygulamalar anlamına geliyor. Peki “Snapchat” nedir ve nasıl bir uygulamadır dersek? Snapchat fotoğraf ve video çekmemize olanak sağlayan, bu fotoğraf ve videoları süsleyebilmemizi mümkün kılan, fotoğrafla söyleyemediklerimizi yazıyla da desteklememize izin veren bir platform. Bu plaftormun en önemli özelliği zamanla yarışıyor olması. Örneğin hikayenizde paylaşmadığınız bir snap’i mesaj olarak gönderdiğinizde, karşınızdaki bu iletiyi en fazla 10 saniye görüntüleyebilir. Hikayenize koyduğunuz snap’ler ise 24 saat sonra yine tarihin derinliklerinde kaybolacaktır. Bu hızlı akışın bize kazandırdığı yeni iletişim türü sadece Snapchat uygulamasında yok. Yeni iletişim biçimini benimseyen kullanıcı artık farklı platformlarda aynı deneyimi yaşayabiliyor.

Nedir bir “an”ı dondurmak? Hayatı bir kareye hapsetmek midir? Belki de o anı dondurarak sonsuza dek yaşatmış oluruz. Çocukluktan zihninizde kalan anılarınızı düşünün. Genelde tek kare halindedir, üstelik belki gerçek bile değildirler. Hatırlamanın tahrif edici gücü belleğinizle oynamış ve size olmayanları hatırlama keyfi tattırmış olabilir. Aslında çoğu zaman hatırlamamıza yardımcı olan fotoğrafların kendisidir. Yıllar önce gittiğiniz bir piknikten sizde hiçbir iz kalmayabilir, kalan solmuş fotoğraftan başka. Dolayısıyla fotoğraf anlamını bu ölümsüzlük anlarını çoğalmaktan da alır.

Snap gibi deneyimler ise bu anlayışı tam tersi haline getirdi. İnsanoğlu artık bugünü kayıt altına alabilmek için fotoğraflar çekmek zorunda değil. Bugün hiçbir dönemde olmadığı kadar kayıt altında. Başlayan “ben” çağı ile beraber kendini merkeze alarak fotoğraf çekmek daha anlamlı hale geldi. Dolayısıyla çoğunlukla dijital medyanın olanaklarıyla gerçekleştirdiğimiz çekimlerde başrolde kendimiz varız. Bu kadar çok görüntünü bombardımanı altındayken bu görüntülerden bir tanesinin sonsuza kadar kalma şansı düşük. Hal böyle olunca muhafaza etmeyi deneyimlememiş, öğrenmemiş Z kuşağının Snapchat uygulamalarına duyduğu ilgi açıklanabilir bir hal alıyor. En doğru çekime ulaşmak için saatlerce uğraşmaya gerek yok. En mükemmel anın fotoğrafı için gün batımını defalarca seyretmeye gerek yok. Filtrelerimiz var, kurgulayabiliyoruz, kesip biçip yeniden üretebiliyor ve beğenmezsek silerek yeniden başlayabiliyoruz. Uygulama içinde 24 saat kalarak saklanacak bir fotoğraf onu ilk koyduğunuz andan itibaren hızla değer kaybetmeye başlıyor. Çünkü bu uygulamanın cevheri “şimdi” fikrinde yatıyor.

Snapchat nedir kimler kullanır

Snapchat Nasıl Bir Deneyim Sunuyor?

Yeni medyanın tüm olanaklarıyla yaşamı hızlandırdığınız duyuyor ve hissediyoruz. Her yıl yeni kelimeler ve yeni kavramlar ortaya çıkıyor. Bir kısmımız bu kavramları takip edemeyerek tümünü sadece “yeni medya” alanı içinde soyut kavramlar olarak düşünüyor. Ya da yeni dünyanın bize getirdiği olanaklar olarak kabul ediveriyoruz hepsini. Neden çekiyoruz? Neden paylaşıyoruz? Neyi değiştiriyoruz? Bu sorulara şimdiye kadar verilen yanıtlar çoğunlukla konunun kendini tekrar etmesi gibi. Kendimize sormamız gereken bazı sorula şöyle olmalı: Bu hıza ne zaman ve nerede alıştık? Zira ülkemiz internet kullanımında dünyanın ilk sıralarında.

Snap Yapmayı Neden Seviyoruz?

Snap uygulamasının farkına vardığımızda, herkes çoktan kendisine çeşitli hayvanların yüzlerini yapıştırmaya başlamıştı. Herkesin kendi filminin yönetmeni olmasına imkan tanıyan snap uygulamaları, yaşadığı çağa uygun olarak, adeta sabun köpüğü bir iletişim biçimini temsil ediyor. Kalıcılığın değil uçuculuğun öneminin altını çizmek için yapılması gereken ilk şey belki de tek bir karede vurucu olabilmenin yolunu bulmak. Bir yandan yaptığınız yanlışlar, hatalar hemen okyanusun derinliklerine giderek kayboluyor, ama bir yandan da, tek bir görüntü ile ünlü olabilme şansınız artıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here