Sonbahar Depresyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0
65

Yazı geride bıraktık ve sonbaharı usul usul yaşadığımı şu günlerde kapımızdaki kış günlerinin nasıl geçeceğini düşünüyoruz. Sıcak yaz günlerinden sonra havanın serinlemesi, güneşin kendini daha az göstermesi nedeniyle kimimiz fiziksel, kimimiz de ruhsal olarak etkileniyoruz. Dışarıdaki sıcaklığı hissetmek ve algılamak her insanda farklılık gösterir. Fizyolojik nedenlere psikolojik etkenler de eklendiğinde, hissedilen sıcaklık kişiden kişiye değişim gösterebiliyor. Hızlı değişen sıcaklık ve nem oranı yüzünden kişilerde uykusuzluk, halsizlik, yorgunluk ve depresyon görülebilir. Ayrıca bu dönemlerde psikolojik ve hormonal dengeler de bozulabiliyor.

Sonbahar Depresyonu
Sonbahar Depresyonu

Sonbahar Depresyonu Nedir?

Mevsim geçişi, yazdan kışa olunca ruhumuz da ayrıca etkileniyor. Çünkü yaza girerken yaşadığımız ilkbahar, insanın daha neşeli ve coşkulu hissetmesini sağlarken, güz döneminin yarattığı hüzün ortamı ruha da yansıyor. Havaların kötüleşmesi, günlerin kısalması, açık alanlardan tekrar güneşsiz kapalı alanlara girilecek olması bazı kişileri keyifsiz ve mutsuz edebiliyor. Bu nedenle sonbahar biraz da hüzün mevsimi olarak anılıyor. Sonbaharda azalan güneş ışınları mutluluk hormonu seratonin salgılamasının azalmasına, beyin kimyasının değişmesine ve depresyona sebep oluyor.

Depresif duygu durumu, kaygı ve endişe kadınlarda daha sık görüldüğünden yapılan araştırmalar, sonbahar depresyonunun kadınlarda daha çok görüldüğünü ortaya koyuyor. Diğer yandan daha önce depresyon tanısı konmuş kişilerde de bu dönemlerde depresyonun tekrarlama ihtimali artıyor. Özellikle karamsar, endişeli, özgüveni düşük kişiler bu dönemlerde daha fazla risk taşıyor. Bu dönemde bu tür duygu durumları yaşayanlar bir psikiyatri uzmanına başvurarak yaşam kalitelerini düzenli tutabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here