Sosyal Medya ve Snap Uygulamaları Kullanım İstatistikleri – 2016

0
81 okunma
Sosyal Medya Kullanım İstatiskleri 2016

Snap uygulamalarının genç kitleye hızla ulaşabildiğinin farkına varan Instagram ve WhatsApp uygulamaları da son dönemde bu pazarda şansını aramak istedi. Instagram “story” (hikaye) uygulamasıyla alana hızlı bir giriş yaptı ve yine 24 saatlik fotoğraf, video paylaşımı olanağını kullanıcılara sundu. Hizmetini süre içinde güncellemelerle daha etkin hale getirdi ve her zaman sektöre ilk girmenin en büyük olmak yolunda en önemli adım olmayabileceğini de kanıtladı. Ancak WhatsApp uygulamasındaki “durumum” için aynı yorumu yapmak çok mümkün olmayabilir. Mesajlaşmada farklı bir ortak kullanım profili olduğu için ilk anda çok ilgi çekmediğini söylesek yanlış olmayacaktır.

Sosyal Medya Kullanım İstatiskleri 2016

We Are Social” tarafından hazırlanan 2016 yılı “İnternet ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri” raporunun verilerine göre;

Global Web Index verileri hazırlanan rapora göre dünya genelinde 3.419 milyar insan internete bağlanıyor, 2.307 milyar aktif olarak sosyal medyada yer alıyor.

Ülkemizdeki 79.14 milyonluk nüfusun, 46.3 milyonunun internete bağlı olduğunu biliyoruz, görüyoruz. İnternet kullanıcılarının 42 milyonu aktif olarak sosyal medyada yer alırken, bu kullanıcıların 36 milyonu ise sosyal medyaya mobil cihazlardan ulaşıyor.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformlarına baktığımızda ilk sırada %32 ile Facebook’un yer aldığını görüyoruz. Facebook’u %24 ile WhatsApp, %20 ile Facebook Messenger, %17 ile Twitter, %16 ile Instagram takip ederken, sıralama Google+, Skype, LinkedIn, Viber ve Vine ile devam ediyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının %77’si her gün online oluyor. %16’sı ise haftada en az ise haftada en az bir kez internete bağlanıyor. Web trafiğinin %51’i dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, %46’sı mobil cihazlar ve %4’ü ise tabletler üzerinden gerçekleşiyor.

Sadece Snapchat platformu üzerinden gerçekleşen Snapchat uygulamasının ABD ve Kanada genelinde günlük 60 milyon kullanıcı barındırdığı açıklandı. Ancak bu rakam Facebook ile karşılaştırıldığında düşük kalıyor. Facebook’un ABD ve Kanada genelinde günlük aktif 175 milyon kullanıcı barındırdığı biliniyor.

Snapchat’e uğrayan 100 milyondan fazla aktif kullanıcı bulunuyor. Bu kullanıcıların %60’ı her gün yeni bir içerik üretiyor ve uygulamada ortalama 25 ile 30 dakika arasında zaman geçiriyor.

Snapchat’in 18-34 yaşları arasındaki kitlenin %41’ine erişebildiği ifade ediliyor. Bu sayılar genç nüfusa seslenebilmenin yolu olduğu için çok önemli. Zira televizyon kanallarına baktığımızda genç nüfusun ancak %6’sına ulaşabildiğini görüyoruz.

Snapchat’in günlük aktif 110 milyon kullanıcısı var. Bu sayı neden önemli? 110 milyon kişinin her gün içerik üretmesi anlamına geliyor bu veri.

Snapchat kullanıcılarının %65’i her gün içerik katkısı sunuyor.

Snapchat’te her saniye 10.000 fotoğraf paylaşılıyor ve günde 8.5 milyar video yükleniyor.

Snapchat kullanıcıları uygulama üzerinde günlük ortalama 30 dakika zaman geçiriyor.

Instagram stories devreye girdiğinden beri Snapchat %30’luk kullanıcı kaybına uğradı. Instagram stories günde 125 milyon insan tarafından kullanılıyor.

Instagram’ın aktif kullanıcı sayısı 500 milyonun üzerinde.

Instagram’da şimdiye kadar paylaşılan fotoğraf sayısı 40 milyar ve her gün ortalama 95 milyon fotoğraf uygulamaya yükleniyor.

Instagram kullanıcıları her gün 4.2 milyar fotoğraf beğeniyor.

Marka değer yüksek olan firmalar haftada ortalama 5 paylaşımda bulunuyor ve story uygulamasını her gün aktif kullanıyor.

Türkiye WhatsApp uygulamasını dünyada en çok kullanan ülkeler arasında 4. sırada

WhatsApp’ın aylık 950 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Günde 30 milyar mesaj gönderiliyor.

WhatsApp uygulaması için çalışan insan sayısı ise 55!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here