Suyun içinde zaman geçirildiğinde avuç içlerinin ve ayak altlarının buruşmasının nedeni, bu bölgelerde hangi maddenin olmayışıdır?

4
297

ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster bilgi yarışması izlerken hem öğretici hem de keyifli zamanlar geçirmemize neden oluyor. Kenan Işık’ın kendine özgü sunumu da programı daha keyifli hale getiriyor. Kim Milyoner Olmak İster 26.06.2013 60.000 TL’lik soru; Suyun içinde zaman geçirildiğinde avuç içlerinin ve ayak altlarının buruşmasının nedeni, bu bölgelerde hangi maddenin olmayışıdır?

A) Keratin

B) Melanin

C) Timin

D) Sebum

Cevap aşağıda…

avuç-içi

Cevap: D) Sebum

Avuç içleri ve ayak altlarında Sebum adı verilen yağ bezlerinin olmamasından dolayı, suyun içinde bu bölgeler buruşur.

Banyoda, havuzda yada denizde uzun süre kaldığımızda genellikle el ve ayak parmaklarımız buruşur. Kimileri derinin hava almadığından dolayı buruştuğunu söyler ancak bu yanlıştır.

Kıl ve tüğlerin altında, vücudu yumuşak tutan sebum adı verilen yağ bezleri vardır. Bu bezler, derinin su ile temasını engelleyerek vücudun yumuşak kalmasını sağlar. Eğer derideki hücrelerin sahip olduğu tuz yoğunluğundan daha az yoğunlukta bir suda ya da tuz çözeltisinin az olduğu bir suda uzun süre kalınırsa su, osmos yöntemi ile vücuda emilir ve hücreler şişer. Hücreler alt tabakadaki dokulara bağlı olduğu için deri de bu duruma uyum sağlar. Bunun sonucunda el parmakları, avuç içi, ayak parmakları ve ayak altı buruşur.

suyun icinde zaman gecirildiginde avuc iclerinin ve ayak altlarinin burusmasinin nedeni bu bolgede hangi maddenin olmayisidir (2),el ve ayakların buruşmasının nedeni (2),avuc icleri suda neden burusur (2),suda avuc ici burusmasinin nedeni (1),suda aykların burusmasının sebebı (1),suda eller neden hangi maddenin olmayışından buruşur (1),suda ellerin buruşmasının nedeni (1),suyun altında el buruşmasının nedeni (1),suyun altında zaman geçirildiğinde avuç içi ve ayak altları neden buruşur (1),suyun içerisinde ellerin buruşmasınin sebebi (1)

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here