TAKINTILARA TAKILMAYIN

1
174 okunma
Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk: http://www.madalyonklinik.com/tr/bolumlerimiz/yetiskin-bolumu/obsesif-kompulsif-bozukluk-takintilar-ve-tekrarlar

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir

Obsesif saplantılı demektir. Kişi bir takım düşünce ve davranışları saplantı (obsesyon) haline getirdiğinde, bundan kurtulmak için kompulsif (zorlayıcı) bir direnç geliştirir. Bu döngünün sürekli hale gelmesi kişide obsesif kompulsif bozukluğa yol açar.  Yani obsesif kompulsif bozukluk kişide kontrol edemediği ve sürekli yenilenen düşünceler, davranışlar ve hislerle karakterize edilmiş bir sıkıntı halinde baş gösterir.

Obsesi Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir

Daha çok korku halinde görülen belirtiler obsesyon belirtileridir: Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma, zarar vermekten korkma, hata yapmaktan, rezil olmaktan, kabul edilmemekten korkma gibi belirtilerin yanı sıra düzen, simetri ve kusursuzluk ihtiyacı gibi belirtileri vardır.

Kompulsif belirtiler ise:  Tekrar tekrar yıkanma, sürekli kontrol etme, düzen konusunda tek bir tip uygulama, değerli olmayan şeyleri biriktirme, rahatsız edici görüntü, kelime veya seslere aşırı hassasiyet gibi belirtiler kompulsif belirtilerdir. Bu belirtiler belli durumlarda herkeste gözlemlenebilen belirtilerdir ancak aktivitelerin süreleri diğer insanlara göre fazla uzun sürüyorsa bu takıntı belirtisi olabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tanısı

İçten ve dürüstçe cevaplar verildiği takdirde obsesif kompulsif bozukluk testi tanı koymak için sağlıklı bir adım sayılabilir. Bunun dışında obsesif kompulsif bozukluk için doktor, hastanın günlük uğraşlarını ve bu uğraşlara ayırdığı vakiti gözlemleyerek tanı koyabilir. Bunun dışında Obsesif kompulsif bozukluklar için geliştirilmiş ve bu tanıyı koyabilecek herhangi bir laboratuvar testi bulunmamaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde kullanılan ilaçlar sınırlı sayıda ve türde olmakla beraber bir takım antidepresanlar içeren ilaçlardır. Obsesif kompulsif bozukluk ilaçları kesinlikle doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Aksi takdirde obsesyonlar daha da büyüyebilir veya çok daha vahim sonuçlara sebep olacak hastalıklar belirebilir.

Bunun yanı sıra tedavi süresince bipolar bozukluk yaşayan kişiler gibi, obsesif kompulsif bozukluk yaşayan kişiler de ciddi bir psikoterapi desteği almak gerekmektedir.  Madalyon Psikoterapi Merkezi obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerin obsesyonlarından kurtulmalarına yardımcı olabilecek deneyimli bir ekibe sahiptir. Madalyon klinik eşliğinde bu tür takıntılı anksiyetelerinize son verebilir ve vaktinizi daha verimli geçirebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Türk erkeklerinin %90’ından fazlasında saplantı olduğunu düşünüyorum hatta emin gibiyim. Her ortamda yapılan muhabbette anlatılan bazı konuların saplantıdan başka bir şey olmadığına bolca rastlıyoruz zaten.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here