Topuk Dikeni (Plantar Fasiit) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Topuk Dikeni ve Topuk Dikeni Belirtileri
Topuk Dikeni ve Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni ayağın altında yer alan plantar fasya adlı bir tendonun kısalması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Topuk dikeni halk arasında bir kemik problemi olarak algılansa da, aslında ayağın altında var olan ve ayağın yaylanmasına yardımcı olmakla görevli olan bir adalenin topuğa yapıştığı yerdeki kısalma sonucunda hastanın hissetmiş olduğu ağrı problemidir. Daha çok kilo problemi olanlarda, basma kusuru olan kişilerde ve özellikle de düz taban ya da kavis kusuru olan kişilerde sık bir şekilde görülmektedir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Topuk dikeni belirtileri

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni rahatsızlığının çok klasik bir belirtisi vardır. Özellikle sabah yataktan kalktıktan sonraki ilk bir kaç adımda yırtılma, batma ya da yürümeyi engelleyici ağrı hissi ile karşılaşılır. Bu ağrı genellikle topuğun tam orta bölümünde olur. Atılan bir kaç adımdan sonra ağrı tamamıyla ortadan kaybolur ve hasta gün içinde uzunca bir süre oturma eylemine geçinceye kadar ağrı yaşamaz. Hasta uzun bir süre oturup ayağa kalktıktan sonraki ilk adımlarda ağrı tekrarlayacaktır.

Önemli olan nokta, başlangıçta sadece sabah kalktığınızda hissedilen ağrı ve uzunca bir süre bir yerde oturulduğunda ilk kalkışta yaşanan ağrı, tedavi edilmediğinde günün sonuna doğru ayağın yorulmasıyla beraber ayağın tamamında hissedilen bir ağrı olarak hastayı doktora taşıyabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here