Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

0
140 okunma

E-devlet ve internetten yapılabilen işlemler arasında plaka ile araç sorgulama, sürücü belgesi ceza puanı ve iptal durumu sorgulama gibi işlemler bulunmaktadır. Ayrıca bunların yanında internetten yapılabilen işlemlerden biri de trafik cezası sorgulama işlemidir. Araç sahipleri ve yeni araç satın alacak kişiler, plaka ile araç sorgulama ve trafik cezası sorgulama işlemlerinden faydalanabilirler.

E-devlet üzerinde plaka ile araç ve trafik cezası sorgulama işleminin yanında sürücü belgesi numarası ile sürücü belgesi ceza puanı ve sürücü belgesi iptal durumu da öğrenilebiliyor.

Plaka ile trafik cezası ve araç bilgisi sorgulama

E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra araç plakası girerek araç hakkında trafik kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Araç plakası ile trafik cezası ve araç hakkında emniyet kayıtlarında yer alan bilgilere ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinde yer alan araç sorgulama ile ulaşacağınız bilgiler şu şekilde;

Bu hizmet ile, bir araca ait plaka numarasını girerek, araç hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca trafik cezanızı da buradan sorgulayabilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama TIKLAYIN >>>

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama

E-devlet ile yapabileceğiniz bir diğer işlem de sürücü belgesi ceza puanı sorgulama. Tıpkı plaka ile trafik cezası sorgulama ve araç sorgulama gibi bu işlem için de e-devlet’e giriş yapmış olmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sürücü belgesi numarasını girerek ceza puanını sorgulayabilirsiniz.

Bu hizmet ile sorgulamak istediğiniz sürücü belgesi numarasını girerek, sürücü hakkında sistemde kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilirsiniz.
Sürücü belgesi iptal bilgisi sorgulama

Plaka ile trafik cezası ve araç bilgisi sorgulama ve sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemlerinde olduğu gibi e-devlet’e giriş yaptıktan sonra yapabileceğiniz bir diğer işlem de sürücü belgesi iptal durumu sorgulama. Sürücü belgesi numarası girdikten sonra sürücü belgesinini iptal edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

Bu hizmet ile sorgulamak istediğiniz sürücü belgesi numarasını girerek, belgenin iptaline ilişkin bilgiye erişebilirsiniz.

TRAFİK CEZASI SORGULAMA

Gelişen teknolojinin bir sonucu olarak artık birçok işlemi online ortamdan yapma imkanına sahip durumdayız. Gelişen bu teknoloji ile birlikte artık birçok noktada kamera ile korunma gelmiştir. Kameraların yaygın olarak kullanıldığı bir başka yer ise trafiktir. Gelinen bu nokta da artık tüm araçların trafikteki hareketleri anbean kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlar sonucu trafik cezaları da artık sisteme yansımış durumdadır. Bu sistemden dolayı ceza alıp almadığımızın farkında bile olamayabiliriz.
Artık ikamet adresinde yer almıyorsanız yani kayıtlı olan adresinizde ikamet etmiyorsanız size yazılacak olan cezadan haberdar olamazsınız. Çünkü yazılan cezalar direkt olarak ikamet adresinize posta yolu ile gönderilmektedir. Türk ceza kanunu hükümlerine göre kayıtlı olan adresinizde bulunmuyorsanız tebliğ edilen cezadan haberim yoktu gibi bir bahanede de bulunma hakkına sahip değilsiniz. Bunun yanında zaten adresinize gönderilen tutanak, belirtilen adreste bulunmuyorsanız mahallenin muhtarına teslim edilir ve size tebliğ edilmiş gibi işlem görür. Vatandaşların böyle bir durumla karşılaşmaması için Emniyet Genel Müdürlüğü yeni bir uygulamayı hizmete koymuştur. Bu yeni uygulama trafik cezası sorgulama uygulamasıdır.

Hizmete yeni girmiş olan trafik cezası sorgulama uygulaması online olarak yapılan uygulamalardandır. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan trafik cezası sorgulama uygulaması birçok konuda sizlere kolaylık sağlamaktadır. Bu uygulama ile yani trafik cezası sorgulama uygulaması ile birlikte aracınızın üzerinde ceza olup olmadığını öğrenebilirsiniz bunun yanında plakaya da ceza yazılıp yazılmadığı hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Bu uygulamadan yararlanmak için yapmanız gereken bazı işlemler vardır. İlk olarak online ortamdan trafik ceza sorgulama uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir. Trafik cezası sorgulama işlemi için ad-soyad, T.C kimlik no ve doğum yılı bilgilerinizi sistem sizden talep etmektedir. Artık sizde sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here