Tükenmişlik Sendromu (Burnout) Nedir?

0
71

Tükenmişlik sendromu her kesimden kişilerde görülebileceği gibi genellikle medya ve kitlelerden sürekli ilgi gören fenomen haline gelmiş kişilerde görülen, psikolojik bir rahatsızlıktır. Birçok kişi tükenmişlik sendromu yaşadığı için işlerini kaybetmektedir. Tükenmişlik sendromunun belirtileri nelerdir? Tükenmişlik Sendromu’nun depresyondan farkı nedir? gibi soruların cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Tükenmişlik Sendromunun belirtileri nelerdir?

Tükenmişlik sendromunun bir dizi belirtiye sahip olduğu kabul edilmektedir. İş ya da özel hayatta yaşanan stresli durumlar bu belirtilerin en başında gelmektedir. İş yaşamı dışında bir örnek vermek gerekirse; bakıma muhtaç olan aile bireylerinden birine bakmayı verebiliriz.

Tükenmişlik sendromunun belirtilerini 3 ana başlıkta toplamak mümkündür;

1) Duygusal tükenme: aşırı yorgun hissetme, yeterli enerjiye sahip olmadığını hissetme. Bu durumun fiziksel belirtileri arasında mide ve bağırsak problemleri gösterilebilir.

2) İşle ilgili faaliyetlere yabancılaşma: Çalıştığı işi giderek olumsuz ve sinir bozucu bulmak. Çalışma ortamı ve çalışma arkadaşlarına karşı alaycı tutumlar sergilemek. Çalıştığı işle arasında duygusal mesafeyi giderek açmak, çalıştığı işten nefret etmeye başlamak.

3) Düşük performans: Tükenmişlik genellikle ev işleri ya da aile üyelerinin bakımını ve iş yerinde yapılması gereken işleri olumsuz yönde etkiler. Tükenmişlik sendromuna yakalanmış kişiler dikkatsizleştikleri için işlerine konsantre olmakta güçlük çekerler.

Tükenmişlik (Burnout) Sendromu
Tükenmişlik (Burnout) Sendromu

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Henüz tükenmişlik sendromunun teşhisi konusunda kabul görmüş bir çalışma bulunmamaktadır. Teşhis konusunda kişiyle yapılan çeşitli anketler kullanılabilmektedir.

Tükenmişlik Sendromu ile Depresyon Arasındaki Fark Nedir?

Tükenmişlik sendromu ile depresyon arasında bazı benzer belirtiler mevcuttur. Bunlar arasında;

– Aşırı yorgunluk

– Duygusal çökmüşlük

– Performans düşüklüğü

sayılabilir.

Tükenmişlik sendromunu depresyondan ayıran bazı karakteristik özellikler vardır. Özellikle çalıştığı işe yabancılaşma durumu bu özelliklerin en başında gelmektedir. Depresyonda bu özellikle yalnızca sahip olunan işte değil hayatın bütün alanlarında görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here