Türkiye’nin Kıyafet Haritası 2013

0
180 okunma
Türkiye'nin Kıyafet Haritası 2013
Türkiye'nin Kıyafet Haritası 2013

İnternet aracılığı ile satış yapan online alışveriş sitesi Markafoni‘nin satış istatistiklerine göre Türkiye’de hangi bölgede hangi desen tercih ediliyor açıklandı. Türkiye’nin kıyafet haritasını, 2013 ve geçtiğimiz yıl Türkiye’de bölge bölge hangi desen ve rengin tercih edildiği istatistiksel bilgilere ve konu hakkındaki detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin Kıyafet Haritası 2013
Türkiye’nin Kıyafet Haritası 2013

Markafoni CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, internetten yapılan harcamaların bu yıl 42 milyar TL’ye çıkacağını söyledi. Bu rakamın kamu ödemeleri, vergi ödemeleri gibi hizmet sektörü ve telefonla hizmet satan doğrudan pazarlama giderlerini de içerdiğini kaydeden Afra, “Bunun gibi hizmet giderlerini çıkarıp, gerçek e-ticaret rakamına bakarsak, bu rakamın 2012’de 15 milyar TL’yi bulduğunu göreceğiz. 2013’te yüzde 30 oranında bir büyüme tahmin ediyorum ve 2016’da ise bu rakamın 32 milyar TL’ye çıkacağını düşünüyorum” dedi.

‘Pazar 4 kat büyüyebilir’
Avrupa Birliği’nde internet kullanım oranının yüzde 63’lerdeyken Türkiye’de bu oranın yüzde 47 olduğunu vurgulayan Afra, şöyle devam etti: “Türkiye’de 36 milyon internet kullanıcısı bulunuyor, bu kullanıcıların 10 milyonu internet üzerinden alışveriş yapıyor. Bu nedenle Türkiye e-ticaret alanında önemli bir büyüme potansiyeline sahip. Şu an e-ticaret sektörünün gıda dışında perakendeden aldığı payın yüzde 1.7-2 arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu oran oldukça düşük ve bu rakamın yüzde 6-8 arasında olmaması için hiçbir engel bulunmuyor. Bu oran bugün Amerika’da yüzde 13; Almanya’da yüzde 8 ve İngiltere’de yüzde 9 civarlarında. Bizim gideceğimiz yerlerde buralar olacaktır. Doğal olarak bu pazarın daha 4 kat büyümesi anlamına geliyor.”

Farklı desen tercihi
Öte yandan Türk kadının online alışveriş alışkanlıklarını araştırdıklarını belirten Afra, şu bilgileri verdi: “Markafoni olarak tüketici eğilimlerini detaylı bir şekilde inceledik. Sonuçlar bir hayli ilginç. Mesela yaptığımız bu alışmaya göre, Türkiye’nin her bölgesinde farklı desenlerin sevildiğini gördük. Marmara’da kamuflaj, Ege’de dantel, Akdeniz’de çiçek, İç Anadolu’da çizgili dokuma, Karadeniz’de ışıltışı, Doğu Anadolu’da leopar ve Güney Doğu Anadolu’da simli desenler modaseverlerin gözdesi oluyor.”

1 milyar TL’lik pazara ulaşıldı

Türkiye’de e-ticaret sektörü içerisinde, aralarında Markafoni’nde yer aldığı özel alışveriş siteleri pazarının büyüklüğünün ise 1 milyar TL’nin üzerinde olduğunu söyleyen Sina Afra, “Özel alışveriş sitelerinin toplam e-ticaretteki pazar payı ise yüzde 7 ile 10 arasında. Bu payın gelecekte de aynı kalacağını tahmin ediyorum” dedi.

Lüks markada Versace birinci

Lüks, Türk kadınlarının da vazgeçilmez bir tutkusu. Lüks markalar arasında en çok tecih edilenler arasında Versace, Armani ve Gianfranco Ferre var. Tercih edilen diğer markalar ise Michael Kors, Betsey Johnson, Chanel, Pradda, Louis Vuitton, Tod’s, BCBG MaxAzria, Alexander McQueen, Marc by Marc Jacobs.

Online alışveriş canavarı Yengeç

www.markafoni.com, tüketicilerin bütün eğilimlerini detaylı bir şekilde inceleyerek kapsamlı bir stil haritasını ortaya koydu. 2012 yılı verilerine dayanarak hazırlanan sonuçlar hayli ilginç. Araştırmaya göre burçlar alışveriş alışkanlıklarını da etkiliyor. Burçlara göre bakıldığında yengeçler en çok alışveriş yapan ilk burç. Hemen ardından ise boğa ve aslan burçları geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here