Üşüdüğümde hemen çişim geliyor bu normal mi?

sogukta-iseme-ihtiyaci-olusmasi

Soğukta sık işemek zorunda olma durumuna “soğuk diürez” yani “soğuğa bağlı idrar sökümü” denilmektedir. Soğuk havalarda üşüdüğümde daha fazla işemek zorunda olduğumu hissediyorum ya da soğuk suda yüzerken tuvaletim geliyor mu diyorsunuz? İşte insanın soğuk havada daha sık çişinin gelme nedeni!

Oldukça sık görülen soğuk bağlı idrar sökümü durumunun kesin nedenleri henüz tespit edilememiştir. Hala tartışmaya açık olan popüler bir teori bu durumu şöyle açıklıyor: Sıcaklık düşmeye başladığında, vücudunuz kan damarlarını daraltarak ve cildin yüzeyindeki kan akışını azaltarak ısı kaybını azaltmaya çalışacaktır. Bu olduğunda kan basıncınız yükselir, çünkü aynı miktarda kan vücudunuzdaki daha az alanda akar. Buna karşılık, böbrekleriniz kan basıncınızı düşürmek için aşırı sıvı çeker ve işemek zorunda kalırsınız.

sogukta-iseme-ihtiyaci-olusmasi

Soğuğa bağlı idrar sökümü durumu için yaş, cinsiyet, fiziki durum, beslenme şekli ve hatta duruş pozisyonu da bu durumu etkilediğinden, herhangi bir sıcaklık limiti belirtilemez. Yani hava ne kadar soğuk olduğunda sık çiş ihtiyacı hissedileceği bilinemez. Araştırmacılar, 60 yıldan fazla bir süredir yapılan araştırmada soğuğa maruz kalındığında orta derecede egzersiz yapmanın soğuk idrar söktürmesini önleyebileceği sonucuna ulaşmışlardır.

Üşüyünce hissedilen işeme ihtiyacının yukarıda bahsettiğimiz egemen teorinin yanında, biraz daha teknik bir durum olan ve proteinlerle ilişkilendirilen “aquaporin” adı verilen durumla ilgisi olduğu da düşünülmektedir. Bu teoriye göre proteinler, hücrelerinizin iç kısmı ile suyun dış kısmı arasında daha hızlı yolculuk yapmak için kanallar oluştururlar. Soğuk havalarda, bunlar beyinde ve böbrekler gibi vücudun belli yerlerinde engellenir. Su, bu hücrelere dökülmediğinde, kan dolaşımında kalır ve bunun sonucu olarak işeme ihtiyacı hissedersiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here