Uyku Sorunu Neden Olur? Nasıl Giderilir?

0
56

Türkiye genelinde uyku sorunuyla ilgili yapılan bir çalışma her üç kişiden birinin hayatı boyunca en az bir kez uyku sorunu nedeniyle hekime başvurmak zorunda kaldığını göstermiştir. Yapılan araştırmaya göre uykusuzluğa neden olan sıkıntıların başında, yüzde 7 ile 10 arasında, huzursuz bacaklar sendromu geliyor. Uykuda nefes durumları ise yüzde 5 civarında görülüyor.

Aslında uyku tıbbı kendi başına bir alan oluşturuyor. Bu dalda 84 farklı hastalık bulunuyor. İnsan ömrünün üçte birinin uykuda geçtiği hesap edilince 60 yaşında bir insan 20 senesini uyuyarak geçirmiş oluyor. Aşırı egzersiz de uykuyu negatif etkileyen faktörler arasında. İyi bir uyku uyumak için ılık duş almak, muzlu ve sütlü yiyecekler tüketmek yardımcı olabiliyor. Ayrıca aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak da vücudu rahat bir uykuya hazırlıyor.

Uyku Sorunu Neden Olur
Uyku Sorunu Neden Olur

Uykuya 10 Dakika İçerisinde Geçilmeli

Sağlıklı bir yetişkinin yatağa girdikten 5-10 dakika sonra uykuya dalması gerekiyor. Kişi, 25-30 dakikada derin uykuya, 90-120 dakika içinde de çoklukla rüyaların görüldüğü uykuya erişiyor.

Vücut kendisini yenilemek için 6-8 saatlik uykuya ihtiyaç duyar. Derin uyku, vücut direncimizi artırması, bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi için gereklidir. REM uykusu ise daha çok bilgilerin işlenmesi, bilgiyi kendimize mal etme, belleği daha güçlü kullanma için gereklidir. Dolayısıyla kişi hangi uykuyu eksik uyumuşsa, derin uykuya yeteri kadar giremediyse veya REM uykusunu eksik uyumuşsa buna özgü klinik belirtileri yoğun olarak yaşar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here