VDS, VPS ve Sanal Sunucu Seçiminizi Şansa Bırakmayın!

0
73

Web hosting ya da diğer bir adıyla web sunucu, web sitesi sahiplerinin çok yakından bildiği, web sitesi sahibi olmak isteyenlerin ise mutlaka araştırıp tüm detaylarını bilmesi gereken bir konudur. Bir web sitesinin başarılı olabilmesi ve istediği ziyaretçi potansiyeline ulaşabilmesi için bir kaç ana etken vardır. Bu etkenlerin en başında ise web sitesinin hızı gelmektedir. Web sitesinin hızını etkileyen bir numaralı faktör ise sitenin barındırıldığı sunucudur. Sunucu her ne kadar siz görmeseniz de işlemcisi, RAM’i, harddiski olan fiziksel bir bilgisayardır. Günümüzde bir kaç çeşit sunucu vardır. Bunlardan birisi ve şu sıralar en çok tercih edileni sanal sunucu şeklinde adlandırılan sunucudur.

VDS ve VPS Sanal Sunucu
VDS ve VPS Sanal Sunucu

Bir başka sunucu türü de VDS (Paylaşımlı Ayrılmış Sunucu)’dir ve dedicated yani “ayrılmış” sunucuya göre farkı, bir fiziksel sunucunun birden fazla kişi tarafından kullanılması anlamına gelmektedir. VDS sunucu ekonomik açıdan da oldukça avantajlıdır. Zira bütün bir sunucuya vereceğiniz paranın yaklaşık dörtte birini ödeyerek web siteleriniz için barındırma hizmeti sağlamış olursunuz. VDS sunucu arıyorsanız www.adimhost.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gelelim web dünyasında kullanılan son sunucu türüne yani VPS sunucuya. VPS sunucu‘nun VDS sunucudan farkı, sunucunun kaynaklarının yani İşletim Sistemi, CPU, RAM gibi fiziksel kaynakların ortak kullanılmamasıdır. VDS’de ise bu kaynaklar ortak kullanıldığından, sunucuda kullanılan bir web sitesinin kaynakları aşırı zorlaması diğer web sitelerinin  de bu zorlanmadan etkilenmesi ve yavaşlaması anlamına gelmektedir.

Sunucu tercihinizi yukarıdaki bilgileri dikkatlice değerlendirerek ve web sitenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak şekilde yaparsanız, hem ekonomik açından hem de performans açısından memnun kalabilirsiniz.

Sanal sunucu, VDS sunucu ya da VPS sunucu kiralamak istiyorsanız sizlere Adım Host’u önerebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here