Viral Reklam Nedir? Nasıl Yapılır?

0
59
Viral Reklam
Viral Reklam

İnternet hızla gelişen teknolojiyle birlikte şehirlerden sonra ilçelere, kasabalara ve hatta köylere bile yayıldı. Fiyat olarak satın alınabilir düzeye gelen akıllı telefonlar ve  bilgisayarlar, internet kullanımını artıran diğer faktörler arasında yer alıyor. Hal böyle olunca önceki yıllarda televizyon, gazete, radyo gibi yayın organlarının elinde olan reklam piyasasındaki aktörlere bir yenisi daha eklenmiş oldu. Günümüzde potansiyel müşterilerin televizyondan çok internetin başında vakit geçirmesi, firmaları internet reklamlarına da bütçe ayırmaya mecbur bıraktı. Gerçi bu mecburiyetin intenete reklam veren firmalara ekstra bir külfet getirmediğini, hatta internet reklamlarına ayırdıkları bütçenin kat kat geri döndüğünü söylemek mümkün. Zira televizyon, gazete, radyo gibi yayın organlarında reklamı yapılan bir ürünün o anda satın alınma imkanı yok ancak internette reklamı görülen bir ürünün online alışveriş sayesinde anında pazarlanabilme imkanı var. Bu da firmalar için internet reklamlarının önemini kanıtlamak için yeterli bir sebep diye düşünüyoruz.

Viral Reklam
Viral Reklam

İnternet ortamındaki reklamlar yalnızca video reklamlarla sınırlı kalmıyor. Text, banner, video gibi çeşitli şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Ciddi projeler bu işe daha fazla bütçe ayırarak ürün ya da hizmetleri için özel videolar hazırlatıp, internetin otorite platformalarında reklam yayınlatırken, daha küçük projeler ise Google ve Facebook gibi sosyal platformların reklam servislerini ya da internete özel yerli reklam ajanslarını kullanarak ürün ve hizmetlerini tanıtıyor.

Viral Reklam Nedir?

Viral kelimesi virüs gibi olan, virüs gibi yayılan anlamlarına gelen bir kelimedir. Dolayısıyla viral reklam denildiğinde çıkartacağımız anlam da böyle bir şey olmalı; yani kendiliğinden yayılan, ağızdan ağza yayılan reklam olarak tanımlanabilir.

Viral reklamlar genellikle ürüne ya da hizmete özel bir videonun çekilmesi ve bu videonun video paylaşım siteleri, sosyal medya platformları ya da e-posta yoluyla yayılmasını sağlamak şeklinde işler. Viral reklamlara bir kaç örnek vermek gerekirse;

Lassa için hazırlanan Don Duran – Titre Bakalım şarkı klibini,

Kaynak: Viraliste

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here