Vücudun Bahar Temizliği: Bahar Detoksu!

0
75

Bahar yüzünü göstermeye başladı. Kış mevsiminin etkilerinden henüz kurtulabilmiş değiliz. Hem kendimizi hem de yediklerimizi bahara hazırlama vakti geldi. Yağlı yemeklerin ve yüksek kalorili tatlıların yerine daha hafif yiyecekler koyma zamanı. Mevsimin etkilerinden en az hasarla kurtulmanın yolu ise bedenimizi ve ruhumuzu yenileyerek taze bir başlangıç yapmak: Bahar Detoksu!

Detoks Yiyecekleri
Detoks Yiyecekleri

Yaza hazırlık deyince akla şüphesiz, kış boyunca güneş görmeyen, soğuğa maruz kalan ve nemini kaybeden cildimiz için kremler kullanmak ya da kilo vermek geliyor. Ancak unutmamalı ki, beslenme uzmanlarının sıklıkla dile getirdiği “detoks” kavramı bahara hazırlanmanın altın kurallarından biri.

Hollywood ünlülerinin vazgeçilmezi, tatil denilince akıllarına gelen ilk durak detoks merkezleri. Çoğu zaman amaç yalnızca kilo vermek olsa da detoksun faydaları saymakla bitmiyor. Yaşamımız boyunca maruz kaldığımız egzoz dumanı, hava kirliliği, düzensiz çalışma saatleri, vücutta biriken toksinler ve işlenmiş gıdaların vücut üzerindeki etkileri herkesin detoksa ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.

Detoks tanım itibariyle “arınma” yani doğal beslenme anlamına geliyor. Detoks yapan kişilerin yapa tatlandırıcıları, işlenmiş (paket) gıdaları, rafine şekerleri, hayvansal yağları, asitl içecekleri, beyaz unu, gluteni ve süt ürünlerini beslenme listesinden çıkarmaları gerekiyor. Detoks programları çoğunlukla sadece sıvı beslenmenin ortalama 7 gün sürdürülmesi ile yapılsa da belirli besin gruplarının beslenme düzeninden çıkarılması da arınma için yeterlidir.

Detoksa Yardımcı Besinler yazımızı okuyarak detoks yaparken neleri tüketebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here