WinRar’la Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

0
62

Bilgisayar kullanıcıların sık kullandığı yöntemlerden birisi de şifreleme yöntemidir. Şifreler, günlük hayatımızın adeta bir parçasıdır. Her bilgisayar kullanıcısı gerek bilgisayarını açarken, gerek maillerine bakarken birden çok alanda şifre kullanmaktadır. Bilgisayarımızda bulunan bir veya birden çok dosyaları bir arada tutmak, tüm dosyaları tek bir çatı altında tutmak için kullanılan program genellikle winrar programıdır.

Winrar dosya şifreleme nasıl yapılır
Winrar dosya şifreleme nasıl yapılır

Eğer gizli tutmak istediğiniz, başkalarının açmasını istemediğiniz bir dosya varsa WinRAR’la Dosya Şifreleme işlemini rahatça yapabilirsiniz. Peki WinRAR’la dosya şifreleme nasıl yapılır? Oldukça basit olan bu yöntemi uygulamak için bilgisayarımızda öncelikle Winrar programının yüklü olması gerekmektedir. WinRAR’la Dosya Şifrelemenin nasıl yapılacağını aşağıda adım adım anlatacağız.

  1. Bilgisayarımızdaki şifrelemek istediğimiz klasörün üzerine sağ tıklayarak başında WinRar programının simgesi olan “Arşive Ekle…” seçeneğine tıklıyoruz.
  2. Açılan panelde “Parola seç” seçeneğini tıklıyoruz ve böylece program bizi yeni bir panele yönlendirecektir.
  3. Açılan paneldeki “Parolayı Girin” yazısının altındaki kutucuğa koymak istenilen parola girilip “Tamam” tuşuna basılacaktır. İşte WinRAR’la Dosya Şifreleme bu kadar kolay !

Parola koyarken “Dosya isimlerini şifrele” seçeneği de gözükmektedir. Bu seçeneği işaretlediğimiz takdirde WinRar programının .zip veya .rar dosyasının içini açmak için dahi şifre soracağı anlamına gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here