WordPress Yazılardaki Resimlerin Üstüne Sosyal Paylaşım Butonları Eklemek

1
108

Bir websitesine ziyaretçi çekmenin temel kuralları arasında, arama motoru Google’a yönelik çalışmalar yapmak (SEO), özgün yazılar yayınlamak ve siteyi sürekli güncel tutmak gibi maddeler yer alıyor. Ancak bunlar tek başına websitesine ziyaretçi çekmek için yeterli olmayabiliyor. Bunun dışında internetin en çok kullanılan ortamları haline gelen Facebook, Twitter, Pinterest, Google Plus gibi sosyal medya platformlarını da kullanmak, bir siteye ziyaretçi çekmek için uygulanan popüler yöntemler arasında yer alıyor. Bu yazımızda WordPress alt yapısı kullanan sitelere, daha fazla ziyaretçi çekmek için uygulanabilecek etkili bir yönteme değinmek istedik. Web dünyasının en çok kullanılan hazır site yazılımı olan WordPress, %100 açık kaynak olması sayesinde yazılıma uygun geliştirilen eklentiler ve kodlarla oldukça işlevsel hale getirilebiliyor. Her websitesinde olduğu gibi WordPress alt yapısı kullanan site sahipleri de sitelerine daha fazla ziyaretçi çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yazımızın devamında WordPress sitelerde yayınlanan yazılarda bulunan resimleri ve sosyal medyayı kullanarak daha fazla ziyaretçi çekmeyi anlattık.

Resimlere Sosyal Paylaşım Butonları Eklemek
Resimlere Sosyal Paylaşım Butonları Eklemek

WordPress Yazılarda Bulunan Resimlere Pinterest (Pin it) Butonu Eklemek

Sosyal medyanın yükselen yıldızı olan Pinterest, kullanıcılarının çeşitli sitelerdeki resimleri kişisel hesaplarında paylaşabildiği (Pinterest’teki terimel Pinleyebildiği) bir platform. Pinterest‘te paylaşılan resimler yalnızca görüntü olarak kalmıyor aynı zamanda resmin bulunduğu siteye arka plandan link veriliyor. Yani Pinterest’te resmi görüp beğenen bir kullanıcı resme tıkladığında, resmin bulunduğu siteye ziyaretçi olarak gelmiş oluyor. Haliyle websitesi sahipleri bu özelliği kullanarak sitelerine daha fazla ziyaretçi çekmek istiyor. Websitesi sahibi olarak her yazınızdaki resimleri Pinterest‘te kendiniz paylaşıyorsunuzdur. Ziyaretçilerinizi de Pinterest hesaplarınızda yazılarınızdaki resimleri paylaşmaya teşvik etmek için harika bir ücretsiz eklenti mevcut. Bu ücretsiz eklenti sayesinde, yazıda bulunan bütün resimlerin üzerinde “Pin it” butonu çıkıyor ve ziyaretçi resmi paylaşması için teşvik edilmiş oluyor.

Pinterest Pin It Button For Images eklentisi sayesinde yazımızda üstte bulunan resimde örneğini görebileceğiniz şekilde, resimlerin üstüne otomatik oalrak “Pin it” butonu ekleniyor. Eklentiyi paragrafın başındaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Social Image Hover for WordPress Eklentisi

Sizlere tanıtacağımız ikinci eklenti ise Social Image Hover for WordPress eklentisi. Bu eklentinin diğerinden farkları ücretli (14$) ve daha profesyonel olması.

CodeCanyon sitesinde satılan eklentiyi kurduktan sonra admin panelden ayarlarını yapıyorsunuz. Bu ayarlar arasında Share (Paylaş) butonu resmin neresinde görünsün, Share butonunun üstüne gelince hangi sosyal paylaşım sitelerine ait butonlar çıksın gibi ayarlar yer alıyor. Eklentinin satın alma sayfasına Social Image Hover for WordPress linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eklenti kurulduktan sonra yazılarda bulunan resimlerde aşağıdaki örnekte olduğu şekilde butonlar yer alıyor.

Social Image Hover
Social Image Hover

Slingpic Eklentisi ile Resimlere Sosyal Paylaşım Butonları Eklemek

Yazımızda yer verdiğimiz üçüncü ve son eklenti ise hem ücretsiz hem de bir üstteki eklenti gibi birçok sosyal medya sitesine ait butonları destekliyor. Slingpic isimli eklentiyi WordPress sitenize kurduğunuzda aşağıda örneğini gördüğünüz gibi, resimlerin üstünde sosyal paylaşım butonları otomatik olarak yer alıyor. Slingpic eklentisini linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Slingpic Eklentisi
Slingpic Eklentisi

Yazımızı faydalı bulduysanız, yazımızda bulunan resimleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Sosyal medyada resim paylaşımı seo yapanlar veya sitesine sosyal medyadan trafik çekmek isteyenler için doğru kullanıldığında çok etkili bir yöntem. özellikle Social Image Hover for WordPress eklentisini bir sitemde kullanmıştım, çok faydasını gördüm. Faydalı makale için teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here