WordPress’i nasıl bir gelecek bekliyor?

Wordpress gelecekte nasıl olacak

WordPress, bundan bir kaç ay önce bu yılın mayıs ayında onikinci doğum gününü kutladı. Peki 2003 yılından beri blog yazarlarının ve web sitesi sahiplerinin hizmetinde olan WordPress’i nasıl bir gelecek bekliyor? Arkama yaslanıp şöyle bir düşündüğümde, WordPress’in geçtiğimiz 12 yıl içinde eklentileri, temaları, widgetları ile sürekli kendini yenileyen bir CMS olduğunu görüyorum.

Wordpress gelecekte nasıl olacak

Bütün bu gelişmeler akla yeni bir soru getiriyor: WordPress’in geleceği nasıl olacak? Şu anki özelliklere ek olarak hangi yeni özelliklere sahip olacak? WordPress’in websitesi geliştirme alanında parlak bir geleceği var mı?

Buraya kadar yazdıklarımdan WordPress’in bir geleceği olmadığını ve popülerliğinin kaybolacağını düşündüğümü çıkarmayın lütfen. Ancak geçmişe baktığımızda internet alanında birçok önemli sistemin zamanla önemini yitirdiğine çokça şahit olduk. Myspace, AOL ve Geocities gibi siteler buna örnek olarak gösterilebilir. Bu örnekler bütün büyük web şirketlerinin bir son kullanma tarihi olduğunu gösteriyor. Bu düşünce WordPress için de geçerli… Bana göre WordPress, yakın bir gelecekte yerini daha dinamik bir CMS’ye bırakacaktır. Bu durum önümüzdeki birkaç yıl içinde aniden gerçekleşmese de, 10-12 yıl içinde yavaş yavaş gerçekleşecektir diye düşünüyorum.

9 YORUMLAR

  1. WordPress kısa zamanda çok gelişme kat etmiş bir firmadır. Ben daha çok tema ve yeni proje yürütmeye devam ederlerse daha çok yerlere gelebileceğini düşünüyorum.

  2. WordPress’in popülaritesini kaybetmesi ancak, kendinden daha iyi bir sistem’in piyasaya girmesi ve wordpress’in web sektöründe yeniliklerin geride kalması ile yaşanır. WordPress’in yeniliklerin gerisinde kalacağnı düşünmüyorum ama wordpress’ten daha iyi bir web uygulaması çıkabileceği görüşünde sizinle hemfikirim. 2006 Yılında bizim için en iyi uygulama php nuke idi ve bir sitem ile 2006 ile 2010 yılları arasında 60.000 üyeye ulaşıp daha sonra kapattığım php nuke web sitem vardı. Artık php nuke’den eser kalmadı, çünkü hep yerinde saydı ve kendini geliştiremedi

    • Kesinlikle haklısınız, WordPress önümüzdeki 10-12 yıl içinde bu şekilde devam eder ancak daha dinamik daha hızlı bir CMS çıkarsa o zaman yavaş yavaş popüleritesini kaybeder gibi…

  3. Geleceğin yazılımı olarak adlandırılan wordpress’i halen pek çok kişisel blog ve web sitesi yaygın olarak kullanılmaktadır.Benim görüşüm eğer wordpress mevcut şartlarda kendini geliştirmeye devam ederse çıkışını ve kullanımını maksimum seviyeye taşır.

  4. Yazı çok aydınlatıcı olmuş öncelikle teşekkürler. WordPress’i 2 senedir kullanıyorum. Bence kendisini geliştirmeye devam edecektir ve başlarda pek çok kişinin temkinli yaklaştığı wordpress özellikle eklentileri sayesinde hep ön planda olacaktır.

  5. Joomla ve drupal kendini geliştirmedikçe wordpress şanını koruyacaktır.ancak wordpress çok fazla ilerledi.12 yaşındaki kardeşlerimizin wordpress alt yapılı blogları var.ilerki yıllarda gerçekten wordpressin yerini hayal edemiyorum.Blogger mı? yoksa tr gg?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here