Y Kuşağı Nedir? Kimler Y Kuşağına Girer?

0
74

Amerika kültüründe Vietnam savaşından sonra başlattığı nesilleri sınıflandırma fikri günümüzde de hala devam etmektedir. Amerika kültüründe 1925 ve 1946 yılları arasında yaşayanlara Geleneksel Nesil, 1946-1963 arasındaki nesle Baby Boomers ve 1963-1981 arasındaki kuşağa ise X Nesili diyerek yaşanılan dönemleri nesillere ayırmışlardır. Son dönem nesil olan daha doğrusu Y neslinden önceki son nesil olan X kuşağı bugünün dünyasında büyük bir kısmı oluşturan çalışan kesim olarak bilinmekte. Peki Nedir bu Y Kuşağı? X neslinden sonra ortaya çıkan Y kuşağı ise genç bir nesil olup kendine güvenen, özgüveni yüksek ve sosyal sorumluklara sahip farklı bir nesil olarak tanımlanıyor. Gerçekten de günümüz dünyasında yaşayan bu yaş kesiminde olan gruplar sosyal yaşam için kendilerini feda eden ve cesur bir nesil olarak gündeme gelmektedir. Bu kadar donanımlı olan Y nesline kimler dahil?, Y Kuşağı Nedir?, Y Kuşağına Kimler Girer? Y Nesli Nedir? konunun ayrıntılarını yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Y Kuşağı Nedir? Kimler Dahildir?

Y Kuşağı Nedir?
Y Kuşağı Nedir?

Y Kuşağı, Amerika Kültüründen ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan bir kesimi ifade eder. Kimine göre işe yaramayan tüketici bir nesil olarak eleştirilse de Y kuşağı teknoloji anlamında kendini geliştirmiş ve okur yazar bir nesildir. Y’ler, Y nesli yada Y kuşağı olarak bilinen kuşak 1981 ile 2000 yılları arasında doğmuş olanları kapsamaktadır. Y Kuşağına 1981-1982-1983-1984-1985-1986-1987-1988-1989-1990-1991 yıllarında doğmuş olanlar girer. İş yaşamında kendilerini gösteren Y kuşağı iş hayatında sosyal sorumlukluk projeleri içerinde yer alan sosyal değerlere sahip çıkan bir nesildir. Kıyafetten çalışma saatlerine, düşünce ve iş yapış tarzlarına kadar tercihlerinde değişiklik ve farklılık görülen Y jenerasyonuyla iletişim ve işbirliğinde en önemli nokta, takdir ve geri bildirim olarak ortaya çıkmaktadır.

Teknolojiden asla vazgeçmeyen Y kuşağı gündemi sosyal medya üzerinden takip ediyorlar. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Y kuşağının olmazsa olmazları; bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar. Gündelik yaşam tarzları sosyal medya olarak bilinen Y kuşağındakiler gün boyu anlık mesajlaşma, sosyal ağlar üzerinden arkadaşlarını takip ediyorlar. Sosyal yaşamı sonuna kadar kullanan ve gündemi sosyal medya üzerinden takip eden Y kuşağının %97’sinin bilgisayarı var, %94 cep telefonu var, %76 anlık mesaj gönderiyor, %34 gündemi internet üzerinden takip ediyor, 34 blog okuyor, 28 kendi bloğu var. Yapılan bir araştırmaya göre Y kuşağı güvenlikten çok gizliliğe önem veriyor. İnternet üzerindeki aktivitelerinden ailelerinin haberi olsun istemiyor. Y Kuşağı Ailelerine anlatamadıklarını internet üzerinden sosyal medyada özgür bir biçimde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here