Yaşa göre cilt bakımı nasıl yapılır?

0
55

Cilt bakımında, birçok uzmanın da tavsiye ettiği gibi her yaş döneminde uygun cilt bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Cildinizin, canlılığını ve güzelliği kaybetmeden uzun seneler bir bebek cildi gibi kalmasını istiyorsanız her yaş döneminde cildinize gereken önemi göstermeniz gerekmektedir. Bunun içinde cildinize hangi yaşlarda hangi tür bakımları uygulamanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere sadece evinizde uygulamanız gereken bazı küçük püf noktalara değineceğiz. Bunun dışındaki konularda diğer makalelerimizi inceleyebilir veya internetten uzaman kişilerin görüşlerini alabilirsiniz.

Yaşlara göre cilt bakımı nasıl yapılır
Yaşlara göre cilt bakımı nasıl yapılır

Her cilt tipinin kendine özgü bakım yöntemleri bulunmaktadır. Yağlı ciltlerle kuru ciltlere uygulanan bakım yöntemleri farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden kendi cilt tipinize göre uygun yöntemleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Cilt bakımının sürekli yapılması gerektiğini göz önünde bulunduracak olursak, böyle bir hata size deyim yerindeyse boşa kürek çekmenize neden olabilecektir. Ama bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız yöntemler günlük yaşamanızda da uygulamanız gereken ve neredeyse her cilt için uygulanabilecek yöntemlerdir.

Cilt bakımı, çevre kirliliği, iklimsel bazı özellikler gibi faktörler dikkate alındığında özellikle günümüz şartlarında süreklilik göstermesi gereken bir durumdur. Bu süreklilik belirli bir süre sonra zaten kendiliğinden alışkanlık haline gelecektir. Bu sürekliliğin beraberinde getirdiği alışkanlıklar sizin güzel bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

20’li Yaşlarda cilt bakımı

Önceki dönemlerde sivilce gibi cilt problemleri yaşamadıysanız veya bu sorunlar cildinizde çok fazla hasra neden olmamışsa yirmili yaşlarda cildiniz hala güzel ve temiz bir görünüme sahiptir. Bu yüzden bu dönemlerde cildiniz için su ve uygun sabun size yeterli olacaktır. Sabah akşam uygulamanız size zaten cilt temizliğinde yaşınızın da özellikleri göz önünde bulundurulduğunda size yeterli olacaktır. Ayrıca, cildinizdeki nem dengesinin korunması için ise teninize uygun nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Unutmadan, her sabah ve akşam suyla yapacağınız bu temizlik cildinize her dönemde uygulanması yararlı sonuçları beraberinde getirecektir. Bu yüzden bunu alışkanlık haline getirilmesi faydalı olacaktır.

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Yöntemleri

Yirmili yaşlardaki alışkanlık haline getirdiğimiz sabah ve akşam yüz yıkamalarına otuzlu yaşlarda da devam ediyoruz. Otuzlu yaşlarda özellikle bu dönemin sonlarına doğru yüzünüzde bazı kırışıklıklar görülebilecektir. Bu yüzden yaşınızın ve yine cildinizin özelliklerini dikkate alarak uygun kremleri ­- uzman tavsiyesi ile – kullanmanız gerekmektedir.

40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı Yöntemleri

Otuzlu yaşların sonlarında kırklı yaşların başlarında vücudunuzdaki nemin neredeyse tamamı yok olmuştur. Bu nem kayıplarının cildinizdeki oluşturabileceği hasarları göz önünde bulundurarak uygun nemlendiricileri her an yanınızda bulundurmanız gerekmektedir ve özellikle güneşin cildinizi kurutmasına izin vermemeniz gerekmektedir. Yirmili sabah akşam yaptığımız yüz yıkama alışkanlığımızı özellikle bu otuzlu yaşların sonlarına doğru daha da artırmamız gerekmektedir. Hatta gerekli olduğunu düşündüğümüz her an yüzümüzü suyla yüzünüzü durulamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here