Yılbaşı Ev Partisine Nasıl Hazırlanılır? Neler Yapılır?

0
63
Yılbaşı Ev Partisi Hazırlıkları

Yılbaşında En Güzel Yer: EV

O çok önemli geceyi en kolay şekilde atlatmanın yolu gidecek bir ev partisi bulmak ya da evinde bir parti düzenlemek. Bu yazıda her iki seçeneğe de bakacağız. Siz iyisi mi boş verin sokakları, gece kulüplerini… Yılbaşında huzur ev partilerinde. Sadece yılda bir gece olan yılbaşını kutlamanın onlarca yolu var. Gece kulüpleri ya da sokak partilerinin haricindeki seçeneklere bakarsak… Eğer paranız ve vizeniz varsa atlayın Avrupa’ya giden ilk uçağa yeni yıla bambaşka topraklarda girin. Tam yılbaşı günü ve yeni yılın ilk günü oldukça uygun fiyata uçak bileti bulabileceğinizi belirtelim. Eğer şanslıysanız ve deniz ya da göl kıyısında, ormanda eviniz varsa veya böyle bir eve sahip arkadaşınız bulunuyorsa doluşun arabaya atın kendinizi şehir dışına. Eğer bunların hiçbirini yapamıyorsanız ya kendinize cazip bir ev partisi bulun ya da çevreniz genişse arkadaşlarınızı kendi evinizde toplayın. Dediğimiz gibi ev partisinde iki seçenek var. Ya ev sahibi olacaksınız ya da misafir. Her ikisinde de dikkat edilmesi gerekenler var. İsterseniz her iki seçeneği de şöyle bir irdeleyelim.

Yılbaşında Evinizi Partiye Açacaksanız

Öncelikle evinizin salonu büyük olmalı. Partinize çağıracağınız insan sayısını salonunuzun büyüklüğü belirleyecektir. Salonunuz küçükse de üzülmeyin, az kişiyle gayet samimi ve sıcak bir parti yapabilirsiniz. Eğer evinizde parti veriyorsanız o gece her yerin batıp çıkacağından emin olun. Yılbaşında her ev partisi gayet usturuplu başlar. Dolayısıyla size tavsiyemiz parti başlamadan önce şalteri indirin ve “nasılsa temizlenir” modunu devreye sokun. O zaman işinizin daha kolay olacağı garanti. Halıdan çıkmayacak şarap lekesi o gecenin anısı olarak evinizin bir köşesinde daimi olarak yerini alabilir, hazırlıklı olun. Eğer balkonunuz varsa misafirlere sigaralarını orada içmelerini şart koşun. Eğer balkonunuz yoksa boş verin gitsin. Bir sonraki gün, akşama kadar salonunuzu havalandırmayı göze alın.

Yılbaşı Partisi Müzik Listesi

Güzel bir ev partisinin olmazsa olmazı elbette müzik. Evinizde güzel bir ses ve müzik sistemi varsa unutulmaz partilere imzanızı atarak popüler kişiler listesinde yerinizi garantilersiniz. Her ne kadar ev partisinin en önemli parçası olsa da ses ve müzik sistemi tek başına elbette yeterli değil. O geceye özel bir de play list’iniz olmalı. Bu şarkı listesli gecenin seyrini de belirleyeceğinden hayati öneme sahip. O yüzden hazırlarken çok dikkatli olmalısınız. Siz en iyisi geceye chill out’la başlayın, ilerleyen saatlerde tempoyu hızlandırıp 00:00’a doğru popüler ve hareketli şarkılarla iyice zirveye ulaştıktan sonra dozajı azaltın, saat sabah 05:00 olmasına rağmen hala gitmeyen misafir riskine karşı da tempoyu gittikçe daha da düşürün. Eğer 100’den fazla şarkıyı barındırabilecek listeyi hazırlayacak müzik birikiminiz yoksa bu işten anlayan, güvendiğiniz bir arkadaşınıza bu görevi teslim edin. Gecenin DJ’yi olmak için can atan birileri her zaman vardır, bunu hiç aklınızdan çıkarmayın.

Partiye davet edeceğiniz isimler de çok önemli. Biri hanyadan biri Konya’dan oluşan grup yerine tamamen yakın ve sevdiğiniz arkadaşlarınızdan oluşan bir ekip oluşturun. Arkadaşlarınızdan da ekibe taze ve değişik bir kan katması için yanında birilerini getirmesini söyleyin. Ama tabii onların da bir araya getirdiğiniz gruba uyumlu olması önemli. Gecenin sonunda alkolün de etkisiyle eğlence zannedip etrafındakilere cips, mısır fırlatan birileriniz istemezsiniz heralde. O yüzden davetli listesini oluştururken biraz dikkatli olun. Ama çok da kasmayın, eğlenceye çoğu zaman hazırlıksız yakalanacağınızı da unutmayın. Davetli listenizin arasına mutlaka ama mutlaka eğlenceli insanları da sıkıştırın. En zor anınızda can simidi gibi kurtarıcınız olacak bu insanlar için evinizde yer açın.

Ev partilerinin en zor kısmı saat tam 00:00’da gerçekleşir. Yeni yıla girdik diye sevinen herkes bu duygunun verdiği coşkuyla birbirine sarılır, öper. İşte o gece tanıştığınız ve belki de bir daha hiç göremeyeceğiniz biriyle sarılıp kucaklaşmak tek tük de olsa bazı arıza tipler için oldukça zorlu ve terletici bir andır. 00:00’a dakikalar kala geri sayım başlar tam da o saatte sanki yıllardır herkes birbirini tanıyormuşcasına sarılır, öper, koklar. Eğer siz de o arızalardan biriyseniz ve bu anı es geçmek isterseniz yeni yılı tuvalette tek başınıza karşılamaya ne dersiniz? En kötü ihtimal yeni yılınızın büyük bir çoğunluğunu tuvalette geçirirsiniz(!)

Eğer evinizde yılbaşı partisi veriyorsanız en önemli meselelerden biri de bu geceyi bütçenize büyük bir delik açmadan atlatmak. Eğer böyle bir sıkıntınız yoksa bu bölümü atlayabilirsiniz. Ama eğer kısıtlı koşullarda arkadaşlarınıza güzel bir yılbaşı partisi yaşatmak istiyorsanız haddinden fazla para harcamanın önüne geçmek için şimdi söyleyeceğimizi iyi dinleyin ve arkadaşlarınızı davet ederken herkesin içeceği içkiyi yanında getirmesini söyleyin. Atıştıracak bir şeyler de almaları gerektiğini önemle vurgulayın. Gelen her şeyi masaya koyun ve açık büfe sunuma hazırlayın. Böylece partiniz hem ikramı bol bir geceye dönüşür hem de bütçenizde açılası muhtemel kara deliği daha en baştan tıkamış olursunuz.

Evinizde yılbaşı partisi vermenin bazı riskleri de var elbette. Gürültüden şikayetçi olabilecek komşular, hiç beklemediğiniz misafirler, bir saatten sonra salonunuzun bir köşesinde bulabileceğiniz tanımadığınız insanlar, sabah olmasına rağmen gitmek bilmeyen misafirler ve güruhun evde bırakacağı dağınıklık ve pislik gibi. Ancak korkmayın, üstesinden gelirsiniz. Üstelik böyle bir parti düzenleyerek birçok kişinin gönlünü fethedebileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Hadi bu yılbaşı da siz evinizde arkadaşlarınızı ağırlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here